Co způsobilo řecký krach? Nízké daně, kromě jiného

Petr Holub
24. 4. 2010 6:15
Ohroženy jsou i další země, které v posledních letech daně snižovaly
Řecko v pátek oficiálně požádalo o finanční pomoc eurozónu a MMF.
Řecko v pátek oficiálně požádalo o finanční pomoc eurozónu a MMF. | Foto: Zahraničí

Praha - Řecko ztratilo přístup k půjčkám ve čtvrtek, kdy Eurostat zveřejnil přesná data o schodcích veřejných rozpočtů v Eurozóně za krizový rok 2009.

Ze všech členských států mělo zřetelně nejhorší bilanci. Schodek dosáhl 13,6 procenta HDP, což fakticky znamená, že si vláda půjčuje každé třetí euro, které utratí. Publikace údajů o zadlužení nepotěšila ani vlády Španělska, Portugalska a Irska. Jejich loňské schodky se pohybují rovněž okolo 10 procent HDP a věřitelé jim okamžitě zvýšili úroky o několik promile.

Česko v bezpečné zóně

Německý deník Financial Times Deutschland upozornil na další poučení, které Eurostat přinesl. Nejde jen o to, že věřitelé odmítají půjčovat zemím, které se nejvíc zadlužují. Prakticky bez výjimky platí i další obecné pravidlo: potíže s rozpočtem nemají země s vysokými daněmi.

Krachu veřejných financí se nemusejí bát staří členové Evropské unie s daňovou kvótou přes 45 procent HDP a noví členové s kvótou přes 40 procent. Vysoké rozpočtové příjmy byly především ve Skandinávii bezpečnou rezervou pro těžké období finanční krize.

Němečtí novináři upozorňují, že Německo riskuje, když vybírá daně těsně pod kritickou hranicí. Česko se drží těsně nad bezpečnou úrovní nových zemí. Vážné potíže se přiblíží ve chvíli, kdy se příjem z daní sníží o 50-100 miliard.

Bez výjimky

Země s nízkými daněmi se propadají do nezvladatelných deficitů, jak svědčí na západě Řecko, Irsko, Španělsko a Portugalsko, na východě Rumunsko, Litva a Lotyšsko. Další potíže s rozpočtem věští Eurostat Velké Británii, ale také Polsku a Slovensku.

Nejvíce trpí rozpočet v zemích, kde se daně v posledních letech snižovaly, to se týká v první řadě Španělska a Lotyšska.

Naopak se podařilo rozpočet zachránit v zemích, které byly donuceny zvyšovat daně během krize. O tom svědčí bezpečná záchrana veřejných financí v Estonsku, právě vyšší daně pomohly také Maďarům.

Výjimkou z pravidla jsou ve východní Evropě Bulhaři s daňovou kvótou pod 40 procent a bezpečným rozpočtem. Důvodem jsou nízké sociální výdaje. Na západě mají nižší kvótu Lucemburčané. Nízké daňové sazby si může dovolit právě jen nejbohatší země EU.

Poznámka: Bilancovat schodek státního rozpočtu jako podíl rozpočtových příjmů ukazuje jasněji, do jakých potíží se státní finance jednotlivých zemí dostaly. Taková bilance odpovídá bilanci, kterou běžně dělá každá domácnost.
Zdroj: Eurostat

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy