Čínský růst zpomalil, vláda bojuje proti bublině

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 1. 2012 10:20
Kromě menšího nákupu nemovitostí zpomalila růst i nižší poptávka v Evropě
čtvrť mrakodrapů Pudong v Šanghaji
čtvrť mrakodrapů Pudong v Šanghaji | Foto: Isifa/Thinkstock

Peking - Čínská ekonomika na konci loňského roku rostla nejpomalejším tempem v posledních dvou letech. Za zpomalením stojí strach z realitní bubliny a menší vývoz do Evropy. V úterý to oznámil Národní statistický úřad Číny.

V čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 8,9 procenta. O tři měsíce dříve přitom růst činil 9,1 procenta.

Za celý rok 2011 ekonomika posílila o 9,2 procenta, což je méně ve srovnání s rokem 2010. Tehdy HDP rostlo tempem 10,2 procenta. Na druhou stranu to bylo více, než vláda čekala - její odhady se pohybovaly na osmi procentech.

Podle analytiků by mělo letos zpomalení pokračovat, a to dokonce větším tempem než doposud. Předpokládaný růst za rok2012 má činit 8 až 8,5 procenta.

Snaha zabránit bublině

Na zpomalení podle statistického úřadu vliv především kroky vlády, která se snažila zabránit vzniku a následnému prasknutí bubliny na čínském trhu nemovitostí. Omezila proto přístup k úvěrům, kromě toho Číňané dostali v některých městech zákaz kupovat sdruhou nemovitost, stejně tak vzrostla daň z nemovitosti.

Snížit investice do nemovitostí se však povedlo jen částečně. V roce 2010 objem nákupů rostl o 24,5 procenta, loni to bylo o 23,8 procenta.

Jak ale zdůrazňuje list Financial Times, na konci roku nějaký efekt přece jen patrný byl. Zatím co v listopadu nákupy ještě meziročně rostly o 20,1 procenta, v prosinci pouze o 12,3 procenta.

Důležitá je domácí spotřeba

Kromě toho se snížil vývoz do Evropské unie, ve které po celý rok trvala nejistota v souvislosti s dluhovou krizí, možným bankrotem Řecka a diskuzí, jak situaci řešit. Nižší poptávka po čínském zboží byla typická i pro americký trh.

Jak někteří odborníci říkají, to, že Čína zpomalila, je dobře. "Jestliže se podíváte, čím je čínský růst tvořený, tak uvidíte, že se na něm enormní měrou podílí právě investiční boom," komentuje pro BBC profesor Patrik Chovanec, který v Pekingu přednáší.

Tamní politici by se přitom podle něj měli více zaměřit na podporu domácí spotřeby, která mimo jiné sníží závislost země na exportu. Maloobchodní tržby loni rostly o 17,1 procenta, meziročně se toto číslo snížilo.

Na další vývoj budou mít podle ekonomů ale vliv hlavně turbulence na světovém trhu a rostoucí ochranářství jednotlivých zemí.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy