Čínská ekonomika již zřejmě předstihla japonskou

Ekonomika Ekonomika
15. 4. 2010 9:36
Japonsko zatím čerstvé údaje o prvním čtvrtletí nezveřejnilo

Peking - Ještě rychleji než očekávali ekonomové, rostla během prvních tří měsíců letošního roku čínská ekonomika. Čínský statistický úřad dnes informoval, že HDP vrostlo  o 11,9 procenta. Je to nejrychlejší růst od roku 2007.

V minulém čtvrtletí byl růst 10,7 procenta, v meziročním srovnání je současný růst téměř dvojnásobný.

Přestože Japonsko zatím nové údaje o svém HDP nezveřejnilo, je dosti pravděpodobné, že Čína by již tuto dosud druhou ekonomiku světa  mohla předstihnout. Hodnota čínského HDP loni činila 4,9 bilionu dolarů proti japonským 5,1 bilionu USD. Protože čínská ekonomika letos podle ekonomů poroste o zhruba deset procent, je zřejmé, že se bezpečně dostane před Japonsko. První zatím nadále zůstanou Spojené státy.

Inflace zůstává pod kontrolou

Čína nemá podle dnešních údajů zatím problémy ani s inflací. Za celé první čtvrtletí se spotřebitelské ceny zvýšily meziročně o 2,2 procenta a v samotném březnu inflace klesla na 2,4 procenta z únorových 2,7 procenta. Je tak stále pod třemi procenty, což je cíl vlády pro tento rok.

Zprávy o silné čínské ekonomikce dokazují také další statistické údaje. Maloobchodní tržby v této zemi v březnu meziročně rostly o 18 procent a průmyslová výroba se zvýšila o 18,1 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy