Čína míří z krize stále rychleji. Potáhne další země

Ekonomika Ekonomika
22. 10. 2009 9:56
Čínská ekonomika zostřila tempo růstu. Letos chce zvýšit HDP o 8 procent.
Čína do své ekonomiky nalila biliony.
Čína do své ekonomiky nalila biliony. | Foto: Reuters

Peking - Kolos se pomalu ale jistě valí z krize ven. Jedna z největších ekonomik světa, čínská, se nejspíš opravdu vrátila k růstu. Ve třetím čtvrtletí totiž meziročně vzrostla o 8,9 procenta. Znamená to zrychlení růstu oproti minulému čtvrtletí, kdy rostla o 7,9 procenta.

Čínskému hospodářství pomohla podpůrná opatření, která státní kasu stála čtyři biliony jüanů, tedy asi 10,2 bilionu korun. Vláda je začala zavádět už na konci loňského roku a stále se jich drží.

Čtvrtletní výsledek analytiky nijak nepřekvapil, a potvrzuje tak jejich předpověď, že se Číně podaří vybřednout z krize mezi prvními. Zároveň také upozorňují, že vyvede z potíží i zbytek světa.

Hrubý domácí produkt vzrostl podle Národního úřadu pro statistiku za letošní tři čtvrtletí o 7,7 procenta. "Můžeme s jistotou říci, že dosažení osmiprocentního růstu HDP je pro tento rok zcela jisté. Bez jakýchkoliv pochyb," řekl agentuře Reuters Li Xiaochao, mluvčí statistického úřadu.

Stimulační opatření Čína nasměrovala především do rozvoje infrastruktury, jako byla výstavba silniční a železniční sítě. Tím se jí částečně podařilo vynahradit výpadek exportu, který způsobila snížená zahraniční poptávka po čínském zboží. Pokles exporty nyní klesá.

Čína se také snažila povzbudit poptávku na domácí půdě. Maloobchodní prodej vzrostl od loňského září o 15,5 procenta, průmyslová výroba o 13,9 procenta.

Podpora zatím stále pokračuje. Investice do továren, stavebnictví a objem dalších fixních aktiv se za letošní tři čtvrtletí zvýšily na 15,5 bilionu jüanů, tedy asi 39,4 bilionu korun. Jak se však ekonomika zachová, až do ní vláda přestane pumpovat peníze, zatím statistici nepředpovídají.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy