Čína je vzácná výjimka. Poroste rychleji, než se čekalo

Ekonomika Ekonomika
18. 6. 2009 12:08
Experti ale varují: Zatím nelze říci, jestli oživení potrvá
Foto: Reuters

Peking - Světová banka vylepšila svůj odhad růstu čínské ekonomiky pro letošní rok. Z původních 6,5 procenta ho zvýšila na 7,2 procenta. Informoval o tom list Wall Street Journal.

"Vývoj reálné ekonomiky byl lepší, než se očekávalo před třemi měsíci. Co je ale důležitější, půjčky u bank v prvním čtvrtletí roku 2009 byly mnohem větší, než se odhadovalo," oznámila Světová banka.

Ta přitom v březnu snížila odhad růstu čínské ekonomiky na letošní rok ze 7,5 na 6,5 procenta.

Třetí největší ekonomice světa se daří díky hlavně díky stimulačnímu balíčku, který přesahuje částku 11 bilionů korun. Balík je zaměřený především na rozvoj infrastruktury, inovací a restrukturalizaci ekonomiky.

Odborníci ale varují: Je příliš brzo prohlašovat, že půjde o robustní a udržitelný růst.

"Současný nárůst vládou podpořených investic je vítaný a více domácí poptávky v Číně je užitečné pro světovou ekonomiku," uvádí banka ve své zprávě. Dodává nicméně, že rychlé a rozsáhlé ozdravení čínské ekonomiky je nepravděpodobné.

Problémem zůstává mimo jiné trvající pokles čínského exportu. Ten byl minulý měsíc v porovnáním se stejným obdobím loni nižší o více než 26 procent. Import se ve druhém čtvrtletí zotavil.

Hospodářský růst Číny byl v letošních prvních třech měsících nejslabší za poslední desetiletí, hrubý domácí produkt vzrostl meziročně o 6,1 procenta. Pro rok 2010 Světová banka čínskému HDP předpovídá růst 7,7 procenta. Mírný růst očekává také u ostatních ekonomik ve světě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Objem majetku v podílových fondech loni vzrostl o 44 miliard korun

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech loni vzrostl o 44 miliard na 751,5 miliardy korun. Za posledních deset let se hodnota majetku ve fondech ztrojnásobila. Na tiskové konferenci to dnes uvedli představitelé Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Loni vzrostla hodnota majetku v domácích fondech, naopak objem majetku v zahraničních fondech se snížil.

Výkon fondů negativně ovlivnila vysoká inflace a zvýšení úroků. Výsledky dluhopisových fondů se pohybovaly od ztráty devět procent po zisk jedno procento. Akciové fondy ztratily 11 procent, smíšené fondy osm procent. Výjimkou byly nemovitostní fondy, které připsaly sedm procent. Předseda AKAT Martin Řezáč upozornil, že to bylo způsobeno tím, že nemovitostní trh reaguje na finanční impulzy se zpožděním. Letos by podle něj bylo překvapením, kdyby nemovitostní fondy svůj zisk zopakovaly.

V letošním roce by se podle Řezáče měla situace stabilizovat. Peněžní fondy budou profitovat z vyšších úrokových měr. U dluhopisových fondů se očekává vyšší výnosový potenciál, ale lze u nich očekávat i vyšší volatilitu. "U akciových fondů jsme z nejhoršího venku," dodal Řezáč s tím, že přes krátkodobé výkyvy by se měly akcie za celý rok zhodnotit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy