Čína: inflace roste, hospodářství zpomaluje, USA hrozí

Ekonomika Ekonomika
11. 6. 2010 9:48
Čínská inflace překročila 3 procenta. Zároveň se ale mírní riziko přehřátí ekonomiky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Na nejvyšší úroveň za posledních 19 měsíců vyšplhala inflace v Číně. Podle údajů tamního statistického ústavu se v květnu zvýšila z dubnových 2,8 procenta na 3,1 procenta. Inflační cíl čínské vlády pro letošní rok je kolem 3 procent. Podle mluvčího úřadu však inflační tlaky polevují a Pekingu se tento cíl splnit podaří.

Zároveň s růstem inflace zpomalila průmyslová výroba, která rostla v květnu o 16,5 procenta, zatímco v dubnu ještě o 17,8 procenta. To však podle odborníků není na škodu, zpomalení nejspíš zmírní obavy z "přehřátí" čínské ekonomiky. Ta v letošním prvním čtvrtletí rostla o 11,9 procenta, tedy nejrychleji od roku 2007.

Jak agentuře Reuters sdělil analytik Čang Lej ze společnosti Bohai Securities, Čína nejspíš nezpřísní rozpočtovou a měnovou politiku, právě proto, že inflační tlaky polevují a hospodářský růst zpomaluje.

To se ale nelíbí Spojeným státům. Ty si stěžují, že Peking drží juan podhodnocený až o 40 procent, aby získal konkurenční výhodu. Členové senátního finančního výboru za republikány i demokraty varovali ministra financí Timothyho Geithnera, že jejich trpělivost je u konce a zopakovali výhrůžku o uvalení obchodních sankcí na asijského obra.

Podhodnocování čínské měny je podle senátorů překážkou na cestě světové ekonomiky k tolik potřebné rovnováze. Čína drží svou měnu na hodnotě z roku 2008, aby její vývozci byli uprostřed strmě padající poptávky krizových let konkurenceschopní.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy