Chvála bankrotu. GM rok poté vydělává 2,2 miliardy

Karel Toman
12. 8. 2010 17:00
Ed Whitacre plánuje největší prodej akcií v historii USA, aby vyplatil Obamovu záchranu
Foto: Reuters

Detroit - Společnost General Motors vydělala v letošním druhém čtvrtletí 1,33 miliardy dolarů. To je druhý ziskový kvartál v řadě, za první pololetí GM dohromady vydělalo 2,2 miliardy dolarů.

Pro srovnání: v druhém pololetí roku 2009 společnost prodělala 12,9 miliardy dolarů. Zisk nezaznamenala od druhého čtvrtletí 2007.

Teď naopak firma zvažuje, že vrátí 43,3 miliardy dolarů, které americká vláda na záchranu automobilky poskytla.

Chceme vládu pryč. Tečka.

Nový šéf General Motors Ed Whitacre oznámil minulý týden svůj záměr získat peníze formou primární veřejné nabídku akcií (IPO).

"Chceme vládu pryč. Tečka," shrnul kovbojsky úsečnými slovy Ed Whitacre svůj záměr na konferenci automobilového průmyslu v severním Michiganu.  "Nechceme být známí jako Government Motors (vládní motory)," dodal.

Ed Whitacre, budoucí záchrana General Motors?
Ed Whitacre, budoucí záchrana General Motors? | Foto: Aktuálně.cz

Narážel tím na fakt, že vláda od řízeného bankrotu z loňského června vlastní v podniku 61 % akcií. Kdyby došlo an Whitacrovo přání prodat všechny akcie naráz, šlo by zřejmě o největší IPO v americké historii s šancí získat podle agentury AP až 70 miliard dolarů.

O tom, kolik akcií GM k prodeji nabídne, však budou rozhodovat právě jeho stávající podílníci. Těmi jsou kromě vlády USA (61 procent) také s 11,7 % vláda Kanady a "staří" akcionáři s podílem 9,8 %.

Firma také dál výrazně zeštíhluje. Poté, co se zbavila čtyř svých značek, oznámila, že chce osekat síť svých autorizovaných prodejců o 4,5 tisíce, to je o celou čtvrtinu.

Hlubší pohled do výsledků moc veselý není

Otázkou však je, nakolik se investoři do nákupu akcií automobilky GM pohrnou. Podrobnější pohled do jejích účtů totiž tak jednoduše jako součet zisku za první pololetí nevyhlíží.

Zaprvé GM se nedařilo tolik jako konkurenci. Prodej aut GM v Evropě stagnoval a v USA rostl o tři procenta pomaleji, než byl 17 % průměr na trhu.

A to přesto, že se vozy GM těšily největšímu šrotovnému - až 3 691 dolarů. To je skoro o tisícovku víc, než jaká byla průměrná pobídka v sektoru.

Ještě hůř pro GM vyznívají v souvislosti s tím prodeje v běžných obchodech. Výsledky firmy byly totiž hodně závislé na prodejích aut půjčovnám, vládním a firemním flotilám. Zatímco v celé zemi rostl prodej aut u běžných prodejců tempem 11 %, u GM to bylo pouze o 1 %.

Na druhou stranu předvedl GM v letošním druhém kvartále lepší výsledek než Chrysler, který opět vykázal ztrátu 172 milionů dolarů. Ford naproti tomu vydělal v druhém čtvrtletí 2,6 miliardy dolarů a zkompletoval v pořadí pátý čtvrtletní zisk v řadě.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy