Chrysler velí do boje. Chce vyrábět elektromobily

Ekonomika Ekonomika, Red Eko, Reuters
24. 9. 2008 11:00
Prodej by měl začít v roce 2010
Podle prohlášení Chrysleru budou jeho vozy schopny dojet na 30 litrů benzínu až 640 kilometrů.
Podle prohlášení Chrysleru budou jeho vozy schopny dojet na 30 litrů benzínu až 640 kilometrů. | Foto: Reuters

Detroit - Souboj, kdo vyrobí elektrický vůz rychleji a levněji, pokračuje. Prototypy sportovních vozů Dodge, Jeep Wrangler a minivan představila také americká automobilka Chrysler.

Který z vozů vyjede na americké silnice jako první zatím není jasné. Známy nejsou ani ceny.

Jisté je tak pouze to, že by se tak mělo stát v roce 2010, kdy svůj elektromobil hodlá začít prodávat také konkurenční General Motors.

Sportovní Dodge je kompletní elektrovůz na podvozku Lotus Europa. Jeep Wrangler a Chrysler budou vozy rozšířené o elektrický pohon. 

Wrangler a minivan se budou nabíjet běžnou zásuvkou a dojedou na samotnou baterii zhruba 65 kilometrů. Poté se zažehne malý spalovací motor, aby baterie dobíjel.

Podle prohlášení Chrysleru budou jeho vozy schopny dojet na 30 litrů benzínu až 640 kilometrů.

V souvislostech:

 

Právě se děje

před 23 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy