ČEZ hodlá posílit v Polsku, chce koupit elektrárnu

jem
2. 11. 2009 19:09
Energetická společnost ČEZ podala nabídku na koupi polských elektráren a tepláren ve městech Zabrze a Bytom.
Foto: ČEZ

Praha - Český energetický gigant ČEZ chce posílit svoji pozici v sousedním Polsku.

V privatizaci se proto uchází o elektrárnu a teplárnu ve městech Zabrze a Bytom.

"Je to obrovský teplárenský trh, který sousedí s naší elektrárnou, kde máme volnou kapacitu tepla," uvedl šéf polské části ČEZ Petr Ivánek.

Kromě ČEZu projevily zájem o privatizaci společnost Dalkia což je společný podnik Électricité de France a Veolia Environnement, dále skandinávská Fortum a slovenská firma PPC Energy Group.

Vyplývá to z informací serveru Patria Finance, který se odvolává na polské ministerstvo financí.

ČEZ, který již vlastní elektrárnu v Katovicích, projevil zájem o další polské elektrárny a teplárny již v létě.

Obchodní zájmy ČEZu v Polsku hájí jeho dceřiná firma ČEZ Polska. Ta v září letošního roku projevila zájem o koupi 88 % městské teplárenské společnosti PEC ve Slezské Rudě.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy