Češi už nejsou na americkém seznamu pirátských zemí

Andrej Brabec
4. 5. 2010 21:30
USA si cení kroků, které Česko během posledních dvou proti pirátství let učinilo
Američané sestavují seznam zemí podle toho, jak brání duševní vlastnictví. Například do jaké míry trestají nelegální kopírování software
Američané sestavují seznam zemí podle toho, jak brání duševní vlastnictví. Například do jaké míry trestají nelegální kopírování software | Foto: Reuters

Praha - Spojené státy vyřadily Česko ze seznamu zemí, které nedokážou bránit duševní vlastnictví. Spolu s ním zmizely z listiny také Maďarsko a Polsko.

Úřad obchodního zmocněnce americké vlády Rona Kirka zveřejnil výroční zprávu, v níž se hodnotí, jak obchodní partneři USA brání duševní vlastnictví. Právě tato zpráva vždy přináší nový seznam zmíněných zemí.

Kirk po zveřejnění průzkumu poukázal na významný vývoj, který tři státy EU prodělaly. "Česká Republika, Maďarsko a Polsko učinily značné kroky, aby si došláply na pirátství a padělání, a budou proto odstraněny ze seznamu sledovaných (zemí)," dodal.

Dalších pět států Evropské unie, převážně ze západní Evropy (Finsko, Řecko, Itálie, Rumunsko a Španělsko) na americkém seznamu zůstalo. Americké požadavky nesplňují ani další evropské státy: Rusko, Bělorusko, Norsko a Turecko.

Česká republika si vyškrtnutí zasloužila svými kroky, které podnikala v posledních dvou letech.

Zpráva například s povděkem kvituje nový zákoník, který zvyšuje tresty za činy související s porušováním duševního vlastnictví. Z původního limitu dvou let se tresty vyšplhaly až na osm roků. Spojené státy ale nyní budou sledovat, jestli česká justice zastrašující tresty skutečně využívá.

Pozitivního komentáře se dočkalo i Maďarsko. Zpráva zmiňuje kampaně zvyšující všeobecné právní povědomí, právní výcvik a boj s internetovým pirátstvím. Pochvaly se dočkali i celníci a policie. Ti se zlepšili v rozpoznávání falešného zboží.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy