Cena za barel americké ropy vyskočila na 90 dolarů

šal
19. 10. 2007 11:30
Ropa zdolává další rekordní výšiny

New York - Extrémně slabý dolar a obavy z nedostatku zásob paliv před nadcházející zimní sezónou jsou hlavní důvody, které tlačí cenu ropy vzhůru.

Při nočním elektronickém obchodování se cena za barel americké ropy poprvé v historii přehoupla přes hranici 90 dolarů.

Včerejší intradenní maximum u kontraktu s termínem dodání v listopadu bylo 89,78 dolarů za barel, což je nejvyšší dosažená hodnota od zahájení obchodování s futures na ropu v roce 1983.

 

Dnes ráno se cena u listopadového kontraktu krátce dostala dokonce nad 90 dolarovou hranici na hodnotu 90,02 dolaru za barel. Od začátku letošního roku přitom cena ropy vzrostla již o více než 60 procent. Analytici přitom očekávají, že cena černého zlata dále poroste.

 

ČTETE VÍCE:

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy