Brusel žádá přísnější pravidla pro banky

Ekonomika Ekonomika
1. 10. 2008 15:00
Směrnici navrhl komisař pro vnitřní trh McCreevy
Směrnici navrhl komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy.
Směrnici navrhl komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise navrhla řešení, jak předcházet finančním krizím. Žádá přísnější pravidla pro banky a větší regulaci.

Oznámil to dnes v Bruselu komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy.

"Nová pravidla zásadně posílí regulační rámec pro banky působící v Evropské unii a finanční systém. Věřím, že jsou rozumnou a přiměřenou reakcí na současné finanční zmatky," uvedl McCreevy.

Návrh směrnice počítá například s tím, že si investiční banky ponechají určitý podíl v takzvaných finančních derivátech, s nimiž obchodují, a ponesou tak větší část rizik.

Nad komerčními bankami zase mají bdít nejen národní regulátoři, kterými jsou centrální banky, ale nově také kolegium regulátorů.  To by mělo dohlížet, aby se pravidla dodržovala ve všech členských státech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy