Brusel žádá nižší daň na jídlo či ubytování

Ekonomika Ekonomika, Redakce EKO
24. 9. 2008 11:15
Změna by se mohla týkat kadeřnictví či hoteliérství
Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Evropská komise zvažuje, že by zavedla sníženou sazbu DPH na některé služby. Jednalo by se třeba o kadeřnické služby, ubytování nebo jídla v restauracích.

V České republice snížená sazba DHP platí do roku 2010 na bydlení či pečovatelské služby.

"V budoucnosti by podobné výhody mohla uplatnit každá země EU," doufá eurokomisař pro daňové otázky László Kovács.

Pokud by plán vyšel, nižší daně v pohostinství, pro drobné živnosti a zahradnické práce by mohli vstoupit v platnost 1. ledna 2011.

Ještě předtím by však danou směrnici musely jednomyslně schválit všechny členské země, což celou věc komplikuje. Německo a Dánsko se totiž již před časem nechaly slyšet, že s něčím podobným nepočítají. Naopak podporu najde komise zřejmě u Francie, která nyní Unii předsedá.

V současné době předpisy EU vyžadují pro většinu služeb 15% DPH.  Nižší pětiprocentní sazbu je možné uplatnit pouze na omezený počet položek.

V souvislostech:


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy