Brusel opět táhne na energetické giganty

aju,čtk
19. 3. 2007 12:45
Brusel - Oddělit výrobu energie od distribuce. Takový je plán Bruselu. Legislativní návrh by komise měla představit v červnu nebo v září.

Informuje o tom server EUObserver s odvolánám na důvěryhodné zdroje.

Tento návrh by se týkal i České republiky, která se proti podobným snahám již několikrát ostře ohradila. Komise totiž Čechům vytýká situaci v plynárenství, kde výrobu i distribuci ovládá společnost RWE Transgas. Pokud by chystaná legislativa vstoupila v platnost, zřejmě by to znamenalo, že RWE Transgas přestane být dodavatelem plynu z Ruska. Češi se však obávají, že poté by dodávky ovládl ruský Gazprom, píše ČTK.

Podle citovaného bruselského serveru je tato snaha komise součástí plánu, jak zvýšit konkurenci na energetickém trhu.

Podle závěrů nedávného summitu hlav států a vlád členských států v Bruselu se domluvili státníci na "efektivním oddělení distribuce a výroby, která zajistí otevřený přístup k sítím a nezávislost při rozhodování o investicích do infrastruktury."

Vágní formulace se právě snaží využít komise. Přitom členské státy jsou v otázce "odděleného vlastnictví" rozděleny. Česká republika má na své straně Německo a Francii, jejichž energetičtí giganti, jako je E.ON, by měli s novou legistativou rovněž problém. Naopak pro návrh by byla skupina zemí kolem Velké Británie, kam patří také Irsko či Nizozemsko.

Bruselská administrativa řadí tuto iniciativu mezi řadu legislativních opatření, které spadají pod kolonku "boj proti klimatickým změnám". A v této oblasti bude letos hodně aktivní.

Jedenáct legislativních návrhů má spadat pod hlavičku "životní prostředí, osm se má týkat energetického sektoru, dvě mají být  o konkurenci a třináct se zařadí pod "vnější vztahy".

Nejvíce očekávaným "kouskem" je směrnice o využívání obnovitelných zdrojů. Tu má komise představit ve třetím čtvrtletí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy