BP chce zase těžit ropu z moře. Rok po havárii

Ekonomika Ekonomika
4. 4. 2011 10:15
BP dosud splácí škody vyčíslené na 41 miliard dolarů
Těžba byla zastavena po loňské havárii ropné plošiny.
Těžba byla zastavena po loňské havárii ropné plošiny. | Foto: Reuters

New York - O možnost znovu obnovit těžbu ropy v Mexickém zálivu požádala americké úřady ropná společnost BP.

O žádosti informoval list The New York Times (NYT). BP chce obnovit těžbu necelý rok poté, co výbuch na její jedné těžební plošině způsobil nejhorší ekologickou havárii v dějinách Spojených států.

BP chce podle deníku obnovit produkci ropy z deseti hlubokomořských vrtů v Mexickém zálivu. Výměnou za to slibuje zpřísnění bezpečnostních podmínek na těžebních plošinách a lepší dohled na práci.  Podle NYT nepočítá BP s tím, že by hloubila nové vrty.

Vláda USA po loňské ropné katastrofě vyhlásila moratorium na námořní těžbu ropy z hloubek větších než 150 metrů. Zákaz byl sice loni v říjnu odvolán, obnovení těžby z existujících vrtů ale úřady podmiňovaly zpřísněním bezpečnostních standardů na těžebních plošinách.

Škody dosud nejsou splaceny

BP chce následovat například Exxon Mobile či Chevron, které už povolení k nové těžbě získaly.

Úřady budou mít rozhodování o žádosti BP složité. Společnost totiž stále ještě splácí škody způsobené loňskou ropnou havárií. Ty by jí měly přijít asi na 41 miliard dolarů (700 miliard korun). Američtí vyšetřovatelé navíc zvažují, zda neobviní vedení BP ze zabití. To proto, že při loňském výbuchu na těžební plošině Deepwater Horizon zahynulo 11 dělníků.

Plošina Deepwater Horizon, kterou si BP pronajala od firmy Transocean, vybuchla loni 20. dubna. Exploze nastala po nekontrolovatelném úniku ropy z vrtu, proud suroviny se nezastavil kvůli selhání pojistného ventilu. Po výbuchu se plošina potopila, z vrtu v hloubce 1500 metrů ale až do poloviny července vytékala ropa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy