Barclays dostala rekordní pokutu za manipulaci trhu

ČTK ČTK
17. 7. 2013 12:25
Banka záměrně ve Spojených státech prodělávala, tvrdí regulátor
Foto: Reuters

New York - Britská banka Barclays a její čtyři obchodníci musí za manipulaci trhu s elektřinou v Kalifornii a na západním pobřeží USA zaplatit 453 milionů dolarů (8,9 miliardy korun).

Rekordní pokutu již potvrdila americká Federální komise pro regulaci energetiky (FERC).

Barclays měla v letech 2006 až 2008 záměrně prodělávat na obchodech na fyzickém trhu s elektřinou, aby zlepšila svoji finanční pozici na jiných trzích. Obchodníci přitom podle FERC věděli, že je podobná činnost nezákonná.

Podle komise musí společnost do třiceti dní uhradit 435 milionů dolarů. Dalších 15 milionů dolarů má platit výkonný ředitel obchodního týmu Scott Connelly, další tři obchodníci pak po jednom milionu.

Očekává se, že případ bude velkou zkouškou pravomocí FERC, které kongres rozšířil v roce 2005 kvůli skandálu s manipulacemi elektrárenské firmy Enron. Banka musí rovněž vrátit "nespravedlivý zisk" 34,9 milionu USD, který vytvořila ve státech Arizona, Oregon, Washington a Kalifornie. Pokud se tak nestane, případ půjde k soudu, napsala agentura Reuters.

Banka se chce proti téměř půlmiliardové sankci bránit s tím, že byly její postupy legální. "Plně jsme spolupracovali s FERC při vyšetřování, které se vztahovalo k obchodní aktivitě, která se stala před několika lety," uvedl mluvčí Barclays Marc Hazelton v prohlášení.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy