Bankovní pomoc stála Británii 850 miliard, částka roste

Ekonomika Ekonomika
4. 12. 2009 12:00
Auditoři řekli, že není zatím jasné, kolik bude Brity pomoc bankám celkem stát.
Royal Bank of Scotland musela Británie částečně zestátnit, aby ji zachránila před krachem.
Royal Bank of Scotland musela Británie částečně zestátnit, aby ji zachránila před krachem. | Foto: Reuters

Londýn - Suma, kterou britská vláda poslala na pomoc bankám v krizi, už je opatřena oficiální cenovkou. Národní auditorský úřad podle agentury Reuters informoval o tom, že tato částka dosáhla 850 miliard liber.
 
Kolik však tato pomoc nakonec daňové poplatníky celkově stála a ještě stát bude, však podle úřadu nebude známo ještě několik let.

Zároveň však nezávislý úřad tuto podporu posvětil jako dobrý krok. "Je velmi těžké představit si tu škálu souvislostí pro ekonomiku a společnosti, kdybychom dovolili pád hlavních bank," upozornil šéf auditorů Amyas Morse.

Británie, stejně jako jiné země, částečně zestátnila některé banky a po úvěrové krizi nabídla záruky, pojištění a půjčky průmyslu. Vláda vyčíslila budoucí ztrátu pro daňové poplatníky na 20 až 50 miliard liber s tím, že výsledek bude záležet mimo jiné na množství špatných aktiv vlastněných Royal Bank of Scotland.

Banka se spolu s Lloyds Banking Group zavázala, že půjčí jednotlivcům i podnikům víc peněz a pomůže tak ekonomiku rozhýbat. Royal Bank of Scotland má letos  a v příštím roce půjčit navíc 25 miliard dolarů, Lloyds přihodí dalších 14 miliard.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy