Bankéři ECB poprvé v historii stávkují, kvůli penzím

Ekonomika Ekonomika
3. 6. 2009 19:10
Stávka se týká sporů ohledně penzí a dalších zaměstnaneckých výhod
Foto: Reuters

Frankfurt - Zaměstnanci Evropské centrální banky (ECB) se v úterý poprvé od vzniku této instituce rozhodli stávkovat kvůli sporům ohledně penzí a dalších zaměstnaneckých výhod.

Stávka přichází pouhý den před důležitým měsíčním zasedáním banky, na kterém se bude rozhodovat o nastavení měnové politiky.

Pracovníci banky se odpoledne sešli u obří značky eura před ustředím ECB ve Frankfurtu k devadesátiminutovému protestu. Banka upozornila, že má připraveny nouzové plány, které mají zabezpečit hladký chod jejích aktivit. Stávky ve velkých centrálních bankách jsou velmi ojedinělé, píše agentura Reuters.

Protest pořádá Mezinárodní a evropská organizace veřejných služeb (Ipso), což je odborový svaz zaměstnanců banky. Podle Ipso by zaměstnanecké výhody v důsledku změn mohly klesnout až o 15 procent. Odboráři si stěžují rovněž na nedostatek vlivu při jednáních o mzdách a zaměstnaneckých výhodách.

Očekává se, že ECB ve čtvrtek představí podrobnosti svého plánu na nákup dluhopisů a ponechá úrokové sazby na rekordní minimu, aby pomohla ekonomice eurozóny vymanit se z recese.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy