AVG i další české firmy jdou pro kapitál do Polska

Adam Junek
28. 11. 2009 18:06
Dvě společnosti z energetiky a dvě firmy z finančnictví zvažují vstup na varšavskou burzu
Burza cenných papírů ve Varšavě
Burza cenných papírů ve Varšavě | Foto: Wikipedie

Varšava /od našeho zvláštního zpravodaje/ - Pražská burza vyčkává na nové emise, až opadne doba krize. To varšavská konkurence nezahálí a hlásí stále nové přírůstky. A nyní dokonce očekává malou "invazi" z Česka.

Podle informací deníku Aktuálně.cz se o vstup na Varšavskou burzu cenných papírů zajímají intenzivně čtyři firmy. Mají tak učinit přes dva autorizované poradce, kteří takzvanou primární emisi zajišťují. Každý z nich eviduje dva vážné zájemce. Vždy po dvou z energetického a finančního sektoru.

Další firmou na burze ve Varšavě by pak mohla být brněnská softwarová společnost AVG. Podle polského deníku Parkiet to řekl výkonný partner společnosti Enterprise Investors, která je největším akcionářem AVG.

"Nemohu v této chvíli rozkrýt konkrétní jména. Vše je ve stádiu vyjednávání. Ale mohu potvrdit, že minimálně u jedné společnosti z energetické branže jde o téměř jisté rozhodnutí vstoupit u nás na trh," potvrdila Beata Jaroszová, členka nejvyššího vedení varšavské burzy.

Burziáni na výzvědách

Byla to právě ona, kdo před několika týdny vedl "výpravu" polských burziánů do Česka, kde lákali nové firmy ke vstupu na polský parket. Spolupracoval na tom s nimi jeden z českých členů varšavské burzy - společnost Cyrrus.

Právě ta má evidovat eminentní zájem energetické společnosti o vstup na kapitálový trh v Polsku.

Jde přitom o obchodování na trhu určeném pro menší společnosti tzv. NewConnect, kde se v současnosti již obchodují dvě české firmy. Jde Photon Energy, která působí v oblasti solární energie, a provozovatel bioplynových stanic BGS Energy Plus.

Hlavní trh, kde je vstupenkou emise v hodnotě alespoň deset milionů eur, zdobí z Česka například ČEZ.

Ještě do konce tohoto roku má na polský trh vstoupit okolo pěti firem, minimálně jedna z nich má doplnit hlavní trh. Dosud se na něm objevilo v roce 2009 11 nových firem v hlavním indexu a 19 v obchodování s menšími firmami.

Na příští rok si varšavská burza plánuje vstup alespoň patnácti firem podle informací, kterými dnes disponuje. Z toho má být minimálně pět zahraničních.

Podle aktuálních čísel je varšavská burza v regionu největší. Za prvních devět měsíců se na ní otočilo 33 miliard eur. Na největším konkurentovi - vídeňské burze - jen 30. Vloni byl poměr přitom bezmála nesrovnatelný. Vídeň hlásila miliard 67, Varšava 42.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy