Automobilka Porsche fakticky ovládla Volkswagen

Redakce EKO
16. 9. 2008 15:57
Patří jí 35,1 procenta akcií společnosti
Do podzimu budeme mít více než 50 procent, tvrdí šéf Porsche Wiedeking.
Do podzimu budeme mít více než 50 procent, tvrdí šéf Porsche Wiedeking. | Foto: Reuters

Berlín - Německá automobilka Porsche získala faktickou kontrolu nad Volkswagenem. Patří jí už 35,1 procenta akcií společnosti.

Vedení Porsche v úterý oznámilo, že koupilo 14,4 milionů akcií a přiblížilo se tak ke svému cíli, píše agentura Bloomberg.

"Našim cílem je zvýšit podíl ve Volkswagenu na více než 50 procent," prohlásil výkonný šéf Wendelin Wiedeking. "Dnešní počin je dalším krokem na cestě k tomuto cíli. Tento krok zajistil už nyní pro Porsche faktickou většinu na výroční valné hromadě," dodal.

Ovládnutí německé automobilky Volkswagen výrobcem sportovních vozů Porsche v červenci posvětila Evropská komise. Zástupci Porsche ji ubezpečili, že sloučení obou automobilek neplánují.

"Naším cílem je vytvořit jednu z nejsilnějších a nejvíce inovativních automobilových aliancí na světě, která bude schopna čelit vzrůstající mezinárodní konkurenci," uvedl tehdy Wiedeking.

Akcie Porsche se v úterý na frankfurtské burze propadly o tři procenta na 82,28 eura, zatímco akcie Volkswagenu vzrostly o 0,5 procenta na 207,67 euro.

V souvislostech:

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na Slovensku pokračují blokády hraničních přechodů, včetně některých s Českem

Na Slovensku druhým dnem pokračovaly obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů, kterými chtějí slovenští autodopravci prosadit u vlády výrazné snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na několik hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami ze zahraničí. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho na středečním jednání schválil rozšíření úlev na mýtném a připravuje snížení silniční daně.

Zmíněná opatření nejsou podle Pellegriniho plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér také řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie dopoledne upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka. Odpoledne byla na obou přechodech doprava obnovena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy