Auditoři PwC platí v Británii rekordní pokutu za chyby

ČTK ČTK
6. 1. 2012 11:54
PricewaterhouseCoopers špatně posoudila situaci JPMorgan Securities
Firma špatně posoudila situace JPMorgan Securities
Firma špatně posoudila situace JPMorgan Securities | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Přední auditorská a poradenská firma PricewaterhouseCoopers dostala v Británii rekordní pokutu 1,4 milionu liber (43,7 milionu Kč) kvůli chybám při auditu. Podle rozhodnutí soudu sedm let špatně informovala místní regulátory, když uváděla, že peníze klientů u společnosti JPMorgan Securities jsou v bezpečí.

PwC patří mezi čtyři největší auditory na světě a kontroluje účetnictví téměř všech firem z hlavního indexu. Nezávislý vyšetřovací a disciplinární orgán pro účetní operace v Británii AADB uvedl, že firma PwC přiznala, že se jí několik let nedařilo získat "dostatek vhodných důkazů" ke zprávě, že JPMorgan Securities plní přísná pravidla pro nakládání s penězi klientů.

Většina peněz klientů z obchodování s termínovými kontrakty a opcemi byla denně stahována na úrokované neoddělené účty u mateřské banky JPMorgan Chase. Podle nezávislého soudu bylo počínání PwC velmi závažné, dodal AADB.

V červnu 2010 britský úřad pro dohled nad finančním trhem FSA uložil rekordní pokutu 33,32 milionu liber firmě JPMorgan Securities za to, že nedržela peníze klientů po dobu sedmi let do července 2009 na účtech oddělených od firemních peněz.

PwC v prohlášení uvedla, že lituje, že práce na zprávě o penězích soukromých klientů klesla pod "náš obvyklý vysoký standard". Firma podle svých slov ve chvíli, kdy byl tento problém zjištěn a ještě než se objevily stížnosti, podnikla akce a zajistila další školení zaměstnanců.

Soud původně rozhodl, že pokuta pro PwC bude dva miliony liber. Částku nakonec snížil, protože auditorská firma spolupracovala se soudem. AADB navrhovala pokutu až šest milionů liber, zatímco PwC pouze v rozmezí 500 000 až jeden milion liber. PwC musí rovněž zaplatit AADB všechny náklady spojené s vyšetřováním případu.

AADB nyní zkoumá úlohu PwC v podobném případu u banky Barclays. Banka dostala loni v lednu pokutu 1,1 milionu liber kvůli špatnému zacházení s penězi klientů. PwC byla rovněž auditorskou firmou banky.

Do této doby byla nejvyšší pokutou pro auditorskou firmu v Británii pokuta 1,2 miliardy liber z roku 1999, kterou dostala rovněž firma PwC, napsala agentura Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy