Apple zaznamenal poprvé za 11 let pokles čistého zisku

ČTK ČTK
28. 10. 2013 23:10
Výsledek je impozantní, leč o 11 procent nižší než před rokem
Apple iPhone - ilustrační foto
Apple iPhone - ilustrační foto | Foto: Reuters

Cupertino - Americkému technologickému gigantu Apple klesl poprvé za 11 let čistý roční zisk. Fiskální rok uzavřel se ziskem 37 miliard dolarů (690 miliard Kč), což je impozantní výsledek, nicméně o 11 procent nižší než před rokem, informovala agentura AFP.

V prodeji jeho hlavní komodity, mobilních telefonů, se firmě v posledním čtvrtletí dařilo i dle očekávání analytiků. Podle agentury Reuters prodal Apple 33,8 milionu iPhonů a 14,1 milionu iPadů.

Tržby dosáhly za čtvrtletí 37,5 miliardy USD, zatímco burza ve Wall Street v průměru dohadovala 36,8 miliardy. Vzrostly tak o čtyři procenta.

Prodej táhnou nové modely 5S a 5C, které mají větší úspěch než předchozí řada. Jejich nižší průměrná cena se ale promítla i do potvrzeného trendu klesajícího zisku.

Podle agentury AP klesl čistý zisk firmy třetí čtvrtletí po sobě. V posledním čtvrtletí vydělal Apple 7,5 miliardy dolarů, tedy 8,26 dolaru za akcii. Loni činil zisk ve stejném sledovaném období 8,2 miliardy, respektive 8,67 dolaru za akcii.

Apple také oznámil, že v důležitém předsvátečním období od října do konce prosince očekává tržby kolem 55 až 58 miliard dolarů. Odhad ve Wall Street činí 55,65 miliardy.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 50 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy