Apple prohrál. Soud odmítl žádost o zákaz telefonů Samsung

ČTK ČTK
6. 3. 2014 18:36
Apple podle soudu nepředložil dostatek důkazů pro tvrzení, že sporné prvky jsou natolik významné pro poptávku zákazníků, aby to stačilo na vydání zákazu prodeje přístrojů Samsungu v USA.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

San Jose - Kalifornský soud odmítl žádost společnosti Apple o trvalý zákaz prodeje starších chytrých telefonů jihokorejského konkurenta Samsung Electronics na americkém trhu. Apple tím prohrál odvolání v jedné ze svých klíčových právních sporů o patenty.

Soudkyně kalifornského soudu v San Jose Lucy Kohová rozhodla, že Apple nepředložil dostatek důkazů pro své tvrzení, že sporné prvky jsou natolik významné pro poptávku zákazníků, aby to stačilo na vydání zákazu. Potvrdila tím své původní rozhodnutí, které loni v listopadu nařídil přezkoumat federální odvolací soud.

Kvůli nelegálnímu používání patentů Applu má Samsung podle dosavadních rozhodnutí poroty a soudu v San Jose zaplatit 930 milionů dolarů (18,4 miliardy korun). Zakázat prodej přístrojů Samsungu ale soud od počátku odmítá.

Starší modely telefonů, jejichž prodej chce Apple zakázat, už Samsung v USA neprodává. Apple ale argumentuje tím, že zákaz jejich prodeje by jeho konkurentovi zabránil v kopírování budoucích technologií.

Samsung se předloni stal největším světovým výrobcem chytrých telefonů a z první příčky sesadil svého rivala. Obě firmy vedou od dubna 2011 řadu právních sporů ohledně patentů souvisejících s chytrými telefony i počítačovými tablety. Právní bitvu odstartoval Apple, když obvinil Samsung, že "otrocky" kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy