Americké automobilky dostanou úvěr 15 miliard dolarů

Ekonomika Reuters Ekonomika, Reuters
11. 12. 2008 8:49
Návrh zákona prošel Sněmovnou reprezentantů
Prezident Bush žádá ujištění, že vynaložené peníze nejsou vyhozené peníze.
Prezident Bush žádá ujištění, že vynaložené peníze nejsou vyhozené peníze. | Foto: Aktuálně.cz, White House Photo

Detroit - Nejprve se na návrhu zákona dohodl Bílý dům s demokraty Kongresu a poté plán státní pomoci automobilovému průmyslu schválila také Sněmovna reprezentantů.

Nyní se čeká už jen na souhlas Senátu, který by měl o návrhu hlasovat ještě v průběhu tohoto týdne. Ale jeho osud stále leží ve hvězdách. Tábor republikánů totiž neskrývá své obavy.

Plán počítá s nouzovými úvěry ve výši 15 miliard dolarů (zhruba 300 miliard korun) a předpokládá, že automobilky General Motors, Ford Motor a Chrysler budou muset projít restrukturalizací, nebo vyhlásit bankrot.

O záchraně přitom ještě o víkendu pochyboval prezident George Bush. "Jsou to důležité firmy, ale na druhou stranu nechceme do nich pouze strkat peníze," řekl Bush v rozhovoru pro televizní stanici ABC.

"Myslím, že musí být důkladně prozkoumána životaschopnost všech částí automobilek, aby bylo zaručeno, že dlouhodobě přežijí," dodal.

Demokratický senátor Harry Reid nicméně doufal, že se automobilky pomoci dočkají. Potřebné miliardy ale podle něj nebudou vynaloženy bez rozmyslu. "Pokud firmy nepředloží plán, jak být dlouhodobě konkurenceschopné a výdělečné, finanční pomoc nedostanou," prohlásil.

Situace ve Spojených státech je tak stále kritická. Poptávka po autech klesá kvůli postupující recesi a obtížnějšímu přístupu k úvěrům. V listopadu prodej automobilů klesl meziročně o 36,7 procenta a roste počet lidí bez práce. Jen v listopadu o ni přišlo více než 530 tisíc lidí.

Pád amerických automobilek by o práci připravil další miliony, čehož se obává současný i budoucí americký prezident. Proto se stále hledá to správné řešení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy