Americké automobilky dostanou úvěr 15 miliard dolarů

Ekonomika Reuters Ekonomika, Reuters
11. 12. 2008 8:49
Návrh zákona prošel Sněmovnou reprezentantů
Prezident Bush žádá ujištění, že vynaložené peníze nejsou vyhozené peníze.
Prezident Bush žádá ujištění, že vynaložené peníze nejsou vyhozené peníze. | Foto: Aktuálně.cz, White House Photo

Detroit - Nejprve se na návrhu zákona dohodl Bílý dům s demokraty Kongresu a poté plán státní pomoci automobilovému průmyslu schválila také Sněmovna reprezentantů.

Nyní se čeká už jen na souhlas Senátu, který by měl o návrhu hlasovat ještě v průběhu tohoto týdne. Ale jeho osud stále leží ve hvězdách. Tábor republikánů totiž neskrývá své obavy.

Plán počítá s nouzovými úvěry ve výši 15 miliard dolarů (zhruba 300 miliard korun) a předpokládá, že automobilky General Motors, Ford Motor a Chrysler budou muset projít restrukturalizací, nebo vyhlásit bankrot.

O záchraně přitom ještě o víkendu pochyboval prezident George Bush. "Jsou to důležité firmy, ale na druhou stranu nechceme do nich pouze strkat peníze," řekl Bush v rozhovoru pro televizní stanici ABC.

"Myslím, že musí být důkladně prozkoumána životaschopnost všech částí automobilek, aby bylo zaručeno, že dlouhodobě přežijí," dodal.

Demokratický senátor Harry Reid nicméně doufal, že se automobilky pomoci dočkají. Potřebné miliardy ale podle něj nebudou vynaloženy bez rozmyslu. "Pokud firmy nepředloží plán, jak být dlouhodobě konkurenceschopné a výdělečné, finanční pomoc nedostanou," prohlásil.

Situace ve Spojených státech je tak stále kritická. Poptávka po autech klesá kvůli postupující recesi a obtížnějšímu přístupu k úvěrům. V listopadu prodej automobilů klesl meziročně o 36,7 procenta a roste počet lidí bez práce. Jen v listopadu o ni přišlo více než 530 tisíc lidí.

Pád amerických automobilek by o práci připravil další miliony, čehož se obává současný i budoucí americký prezident. Proto se stále hledá to správné řešení.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy