Americké akcie poprvé za více než měsíc posílily

ČTK ČTK
27. 8. 2011 8:59
Pomohla naděje, že Fed přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky
Akciové trhy padají. Na snímku obchodník z banky Intesa Sanpaolo bank v Miláně.
Akciové trhy padají. Na snímku obchodník z banky Intesa Sanpaolo bank v Miláně. | Foto: Reuters

New York - Americké akcie v pátek navzdory počátečnímu poklesu posílily. Zaznamenaly tak první týdenní nárůst za více než měsíc. Vzhůru je tlačily naděje, že americká centrální banka (Fed) přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky.

Nejsledovanější Dow Jonesův index se v pátek zvýšil o 1,21 procenta na 11.284,54 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 1,51 procenta na 1176,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil dokonce o 2,49 procenta na 2479,85 bodu. Za celý týden vzrostl Dow Jones o 4,3 procenta, S&P o 4,7 procenta a Nasdaq o 5,9 procenta.

Akcie v pátek nejprve oslabovaly poté, co šéf Fedu Ben Bernanke ve svém projevu nepopsal žádné konkrétní plány na podporu ekonomiky. Později se ale vývoj na trhu otočil, protože investoři dospěli k závěru, že centrální banka si ponechala otevřené dveře pro další kroky.

Bernanke v napjatě očekávaném projevu na konferenci ve Wyomingu řekl, že Fed bude příští měsíc zvažovat možnosti další měnové stimulace slabé ekonomiky a prodlouží původně jednodenní zářijové zasedání na dva dny. Konstatoval, že oživení z krize bylo mnohem slabší, než se doufalo, vyjádřil ale přesvědčení, že americká ekonomika dospěje v delším období k plnému zotavení.

"Myslím si, že mají otevřené dveře, aby udělali více, i když v jeho projevu nebylo nic, co by naznačovalo bezprostřední kroky," řekl agentuře Reuters Scott Brown, hlavní ekonom floridské firmy Raymond James.

Na devizovém trhu dolar po Bernankeho projevu oslabil vůči euru i japonskému jenu. V závěru pátečního obchodování v New Yorku se kurz jednotné evropské měny vůči dolaru zvýšil o 0,8 procenta na 1,4495 USD. Vůči jenu dolar oslabil o procento na 76,66 JPY, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy