Američané se vrhli na šrotovné, peníze dlouho nevydrží

Ekonomika Ekonomika
31. 7. 2009 14:20
Miliarda dolarů do září nevystačí
Automobilky v čele s General Motors chtějí, aby program trval co nejdéle.
Automobilky v čele s General Motors chtějí, aby program trval co nejdéle. | Foto: www.courant.com

Washington - Namísto do konce září vystačí miliarda dolarů na šrotovné jen několik týdnů. Vláda Spojených států teď na vlastní kůži pociťuje masivní ohlas podpůrného opatření na výměnu starých aut za nová. Washington spustil program v neděli a strhl tak lavinu objednávek. Informovala o tom agentura Reuters.

Američané se teď strachují, kolik peněz ve fondu ještě zbývá. "Pracujeme na zhodnocení situace, které čelí tento zjevně neuvěřitelně populární program," řekl na setkání s novináři mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Vyčleněná miliarda dolarů, tedy v přepočtu asi 18 miliard korun, by měla stačit na příspěvek pro 250 tisíc majitelů vozů. Mohou získat až 4500 dolarů, pokud svůj starý vůz vymění za nový, úspornější model lehkého nákladního nebo osobního vozu.

Americké automobilky potvrzují, že program byl vítanou povzbuzující injekcí. V čele s General Motors se nechaly slyšet, že doufají v co nejdelší udržení programu nazývaného v překladu "prachy pro rachotiny".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy