Američané poznali fronty. Kvůli novému iPhone

Simona Holecová
30. 6. 2007 14:30
První telefon společnosti Apple provází šílenství
To je on: nový iPhone vystavený v centru obchodu Apple v New Yorku
To je on: nový iPhone vystavený v centru obchodu Apple v New Yorku | Foto: Reuters

New York - Tisíce fanoušků moderních technologicí strávily pátek na ulici. Ne na ledajaké, ale na vyhlášené Paté Avenue v New Yorku, před největším obchodem společnosti Apple.

Ta zahájila úderem šesté hodiny večerní prodej dlouho očekávaného telefonu iPhone.

Je nejen mobilním telefonem, ale přehrává hudbu a umožňuje luxusní připojení na internet... recenzenti na jeho technické parametry pějí chválu. Výrobce prý má má šanci udělat revoluci v mobilní komunikaci.

Posedávání ve frontě na nový iPhone
Posedávání ve frontě na nový iPhone | Foto: Reuters

O něco střízlivější je první recenze iPhone, kterou zveřejnil Walt Mossberg, redaktor deníku Wall Street Journal. Testu věnoval bezmála patnáct tisíc znaků a kromě jednotlivých funkcí telefonu si autor neodpustil ani srovnání s některými konkurenty.

Resumé? "Očekávání vkládaná do iPhonu byla tak vysoká, že snad ani nemohla být všechna naplněna. iPhone není zařízením pro průměrného člověka žádajícího levný a malý telefon pro volání a textovky. I přes všechna omezení je ale iPhone novým zážitkem a je radost jej používat," napsal Mossberg.

Mnozí nedočkavci před prodejnou na Páté avenue kempovali ve stanu
Mnozí nedočkavci před prodejnou na Páté avenue kempovali ve stanu | Foto: Reuters

Dlouhé fronty nedočkavců každopádně blokovaly příchod k Apple Store v pořádném předstihu.

"Nespal jsem den a půl," popsal agentuře Reuters jedenačtyřicetiletý Grant Johnson, účetní z Brooklynu, jeden z prvních zákazníků. "Potřebuju pěkně horkou sprchu. Nebo se radši naložím do vany," podotkl unaveně.

Někteří lidé dokonce před obchodem strávili několik nocí - ve stanu či spacáku. A to jen proto, aby byli "za rohem" a okamžitě po otevření měli pár k mobilnímu telefonu s dotykovým ovládáním a integrovaným Wi-Fi.

Za nový iPhone zákazníci platit mezi 500 a 600 dolary - cena se pohybuje podle toho, jak velkou pamět požadujete.

Jeden z prvních zákazníků si odnáší hned dva kusy iPhone
Jeden z prvních zákazníků si odnáší hned dva kusy iPhone | Foto: Reuters

Společnost Apple počítá, že do roku 2008 jich prodá deset milionů kusů. Na první dny po uvedení na trh si firma žádný cíl prodeje nestanovila, podle analytiků by ale mohla do tří dnů prodat až 400 tisíc přístrojů.

A nijak se přitom nebojí, že ohrozí prodej jiné své "hračky" - iPodů, jejichž funkce nový telefon dubluje. "Chtějí rozšířit nadvládu, kterou už mají z hlediska schopnosti vyvinout skutečně elegantní integraci hardwaru a softwaru," uvedl analytik výzkumné společnosti Gartner Mark McGuire.

Seznamte se: Nový iPhone společnosti Apple
Seznamte se: Nový iPhone společnosti Apple | Foto: Reuters

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Řekl, že se cítí dobře. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

před 12 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy