Akcionáři hrozí vedení Saab kvůli kauze Gripen

Adam Junek
20. 4. 2007 16:30
Vlastníci žádají vysvětlení. Šéfové mlčí
Nad Vítkovem dvakrát přelétly Gripeny a Alky.
Nad Vítkovem dvakrát přelétly Gripeny a Alky. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Stockholm/Praha Chceme jasně slyšet, že Saab neuplácel a ani o korupci při prodeji a následném pronájmu gripenů české armádě nevěděl.

Tak by se dal shrnout postoj části akcionářů švédského koncernu Saab.

Vedení firmy však jen mlží a akcionářům dochází trpělivost. Mluví o změně managementu či dokonce o prodeji svých podílů.

Podivné dokumenty

V souvislostech

Gripeny, Švédsko, ikona
FAKTA: VŠE O KAUZE GRIPENY
Může to být jedna z největších polistopadových afér. Objevily se indície, které ukazují na korupci doprovázející prodej gripenů.

Nejaktivnější je v tomto směru významná švédská pojišťovací a investiční společnost Folksam. "Velmi nás znepokojila reportáž televize SvT, a tak jsme se začali velmi aktivně o tuto kauzu zajímat. Zjistili jsme, že Saab má velmi propracovanou politiku, jak používat takzvané agenty. A také, jak zabránit úplatkářství. Jenže to nebyl případ společného podniku s BAE Systems - Gripen International," popsala pro deník Aktuálně.cz šéfka komunikace Folksamu Carine Lundbergová.

Dokument, který má redakce k dispozici totiž říká: "... pokud bude pro potřeby Gripen International najímán 'poradce', bude se tak dít prostřednictvím a podle pravidel BAE Systems..."

"To se nám vůbec nelíbí. Polovinu odměny platil Saab, ale neměl žádnou kontrolu. Navíc pravidla BAE najímání těchto lidí nejsou veřejná. Kromě toho až do roku 2002 nebylo uplácení zahraničních politiků či úředníků v Británii kriminálním činem. A tak žádáme od vedení Saab, aby jasně řeklo, že žádná korupce neproběhla, nebo minimálně bez vědomí managementu Saab. A takový postoj stále manažeři nezaujali," říká Ludbergová.

Mlčení a mlžení

Folksam proto vyvolal veřejnou diskusi ve švédských médiích, kde požadoval, aby vedení Saab jasně řeklo, zda o nekalých praktikách vědělo, či nikoliv.

Odpovědí bylo jen nic neříkající prohlášení: "Ujišťujeme, že neschvalujeme nelegální praktiky. Zároveň bereme vznesená obvinění velmi vážně. Spolupracujeme plně s policií. Dokud však nebude vyšetřování u konce, nemůžeme dále komentovat tuto kauzu."

Akcionáři tak znovu před pár dny na valné hromadě požadovali vysvětlení. Odpověď však byla stejná.

"Pokud se ukáže, že vedení lhalo, budeme požadovat jeho výměnu. Jsme však příliš malý akcionář, abychom to dokázali sami," podotýká Ludbergová.

Kromě toho firma už uvažuje i o prodeji svého podílu. "Vždy se snažíme být aktivním vlastníkem, ale pokud bude firma usvědčena z nekalých praktik, rozhodně je reálnou možností desinvestice."

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy