Akcionáři BAE žalují manažery za úplatky pro Araby

dkl, BBC
21. 9. 2007 11:50
BAE má problém s 22 let starým obchodem
Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Akcionáři britské zbrojovky BAE Systems podali žalobu na členy představenstva. Cítí se poškozeni vojenskými zakázkami, které firma uzavřela se Saúdskou Arábií.

Žalobu v USA podal penzijní fond, který viní šéfy BAE, že překročili své pravomoci, když v roce 1985 prodávali letadla blízkovýchodní zemi.

Kontroverzní obchod měl být dohodnut díky nelegálním úplatkům a tajným platbám, uvádí žaloba.

Například mělo jít až o dvě miliardy dolarů pro saúdského prince Bandara bin Sultana.

Tiskový mluvčí BAE řekl, že firma se bude nařčením "důrazně bránit".

Foto: sh
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Státní zájmy nade vše

Obvinění z korupce se týká obchodu za 43 miliard liber, což je v přepočtu asi 1,6 bilionu korun. Zakázka se týkala dodání letadel Hawk a Tornado a dalšího vojenského vybavení.

Tuto kauzu prošetřoval i britský úřad pro potírání korupce. Jenže vláda vyšetřování v prosinci minulého roku zastavila s tím, že jsou takto kompromitovány britské národní zájmy.

Přesto je záležitost ještě v rukou amerického ministerstva spravedlnosti, které v červenci začalo vyšetřovat po vlastní linii.

Zdroje blízké vládě nyní BBC potvrdily, že ministerstvo vnitřních záležitostí dostalo žádost od Američanů, aby při vyšetřování spolupracovalo.

Hromadná žaloba

Nejnovější žaloba v této kauze jmenuje jako viníky nejen šéfa BAE Mikea Turnera, ale i prince Bandara.

Dle právní firmy, která žalobce zastupuje, se připojí i další akcionáři. Mohla by z toho tak vzniknout hromadná žaloba.

Ovšem obchod mezi BAE a Saúdskou Arábií funguje čile dál. Začátkem tohoto měsíce ministr obrany Velké Británie oznámil, že tento stát si koupí dalších 72 Eurofighterů Typhoon a dá za ně asi dvacet miliard liber.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy