Agentura Fitch zhoršila rating devíti italských bank

ČTK ČTK
29. 8. 2012 8:05
Jde o důsledek pokračující hospodářské recese v zemi
Italský premiér Mario Monti má starosti. Snímek ze srpna 2012.
Italský premiér Mario Monti má starosti. Snímek ze srpna 2012. | Foto: Reuters

Milán - Ratingová agentura Fitch zhoršila uvěrové hodnocení devíti středně velkých bank v Itálii kvůli zhoršujícím se podmínkám pro financování, které jsou důsledkem pokračující hospodářské recese v zemi.

Agentura předpokládá, že italská ekonomika letos klesne o 1,9 procenta a v příštím roce bude stagnovat.

Snížení ratingu se týká například společností Banca Popolare di Milano, Banca Carige či Banca Popolare di Vicenza. Většina bank si navzdory snížení udržela rating v investičním pásmu, napsala agentura Reuters.

Italský bankovní sektor je nyní pod tlakem kvůli dluhové krizi v eurozóně.

Italská ekonomika se již rok potýká s recesí, v letošním druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt klesl o 0,7 procenta. Italský premiér Mario Monti nicméně tento měsíc uvedl, že problémy italské ekonomiky již nejsou tak závažné jako před rokem. Dodal, že současná krize se "v některých směrech blíží" ke konci.

Itálie má nyní podle Montiho v Evropě větší důvěryhodnost i vliv, a to díky svým reformám. Premiér upozornil, že tyto reformy sice nepodpoří italskou ekonomiku bezprostředně, ale umožní rychlejší pokles úvěrových nákladů, což usnadní začátek hospodářského oživení v Itálii.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy