Aerolinky hledají cestu k ziskům

dkl, ČTK
1. 11. 2006 14:00
Ženeva - Letecký průmysl se dostává z nejhoršího. Cestujících i nákladu přibývá, přesto bude znovu ve ztrátě.
Foto: Turkish

Z tvrdého zásahu, který obdržely aerolinie po 11. září roku 2001, se zatím nedovedly "oklepat". Přesto se situace lepší a celková ztráta leteckých společností se snižuje.

Po miliardách k zisku

Ještě v půlce loňského roku asociace sdružují dopravce IATA předpovídala ztráty na osm miliard dolarů. Firmám se ale slušně dařilo a rok 2005 pro ně znamenal pouze minus šest miliard.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pro letošek by to mohlo být dokonce jen 1,7 miliardy v záporu. Výsledky to nejsou příliš optimistické, přesto i snižování ztráty je dobrým signálem.

Asociace IATA navíc předpovídá, že v příštím roce by se dopravci mohli po šesti letech masivních ztrát vrátit k zisku.

K tomu se za prvních devět měsíců  letos povedlo přepravit o téměř šest procent pasažérů více než loni, růst nákladní přepravy překročil pětiprocentní hranici.

Díky za levnou ropu

Generální ředitel IATA Giovanni Bisignani věří v lepší zítřky. Nedávné snížení ceny ropy pod šedesát dolarů je podle něj skvělým impulzem pro snižování nákladů leteckých dopravců.

Jen je potřeba nepolevit a stále zlepšovat výkonnost.

Za celosvětovým průměrem lehce pokulhávají největší české aerolinie ČSA. Těm se povedlo od ledna do září přilákat do svých letadel o 4,9 procenta pasažérů více než loni, a přepravily tak 4,2 milionů lidí.

Hlavní regiony pod průměrem

V asijsko-pacifickém regionu přeprava cestujících za tři čtvrtletí stoupla o 5,4 procenta a přeprava nákladů o 5,3 procenta. V Severní Americe se počet přepravených cestujících zvýšil o 5,7 procenta a nákladů o 5,9 procenta.

Letecký pohled na amsterdamské letiště Schiphol.
Letecký pohled na amsterdamské letiště Schiphol. | Foto: majesticmoose.net

V Evropě osobní přeprava vzrostla o 5,3 procenta, nákladní přeprava se zvýšila pouze o 2,1 procenta.

IATA zastupuje kolem 260 leteckých společností, které se na celkové letecké přepravě podílejí 94 procenty. Statistiky IATA nezahrnují údaje o vnitrostátní přepravě, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy