Studie k evidenci tržeb stála 199 900 korun, finance ji zadaly přímo

ČTK ČTK
12. 9. 2015 11:17
Za zpracování studie k zavedení elektronické evidence tržeb zaplatilo ministerstvo financí téměř 199 900 korun. Dokument zadalo bez výběrového řízení, protože jde ale o malou zakázku, bylo to v souladu se zákonem. Podle ministra financí Andreje Babiše je studie neveřejná. Opozice přesto kritizuje, že jsou v ní uvedená jiné náklady, než které uvádí vláda.
Elektronická evidence tržeb. Registrační pokladna. Ilustrační foto
Elektronická evidence tržeb. Registrační pokladna. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Za studii k zavedení elektronické evidence tržeb dalo ministerstvo financí téměř 199 900 korun bez daně z přidané hodnoty. Zadalo ji přímo společnosti BDO poté, co zrušilo výběrové řízení.

Vyplývá to z odpovědi ministra financí Andreje Babiše (ANO) na interpelaci předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury. Z odpovědi zároveň plyne, že ministerstvo postupovalo při zadání studie podle zákona, protože šlo o zakázku malého rozsahu.

Výběrové řízení na studii proveditelnosti elektronické evidence tržeb vyhlásily finance už loni, jako nejvýhodnější vyhodnotily nabídku BDO v ceně do 500 tisíc korun bez DPH. Před vyhlášením vítěze ale úřad soutěž zrušil.

"Tato společnost byla nicméně znovu oslovena dle zákona o veřejných zakázkách jako možný dodavatel projektové podpory spojené s projektem elektronické evidence tržeb v maximálním rozsahu 100 hodin s limitem 199 900 korun v lednu 2015," sdělil Stanjurovi Babiš. Ministerstvo podle něj postupovalo i v souladu s vnitřní směrnicí, když zakázky do 200 tisíc korun bez DPH může zadat na základě své informovanosti o trhu.

Čísla se liší

Stanjura se vedle okolností vzniku studie a její ceny ptal Babiše taky na to, proč není součástí návrhu zákona o evidenci tržeb. Ministr uvedl, že jde o interní studii.

Už v červnu z ní ale citoval ve Sněmovně bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podotkl mimo jiné, že ačkoli vláda předpokládá počáteční náklady pro stát 400 milionů a provozní 200 milionů korun ročně, studie je odhaduje na 391 milionů a 417 milionů korun. "Budeme platit víc, než bude zvýšené inkaso," uvedl exministr.

Pravicová opozice chce přijetí zákona zabránit i obstrukcemi. Zatímco vláda tvrdí, že evidence narovná podnikatelské prostředí a přinese miliardy navíc do státního rozpočtu, podle ODS a TOP 09 ztíží život poctivým živnostníkům a podnikatelům.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy