Strojírenské Vítkovice se loni propadly do ztráty 82 milionů korun

ČTK ČTK
27. 6. 2016 15:45
Tržby Vítkovic klesly o 16,4 procenta na 10,87 miliardy korun. Akcionáři dnes schválili podmínky, za nichž si skupina bude moci vzít od čtyř bank syndikovaný úvěr ve výši 6,837 miliardy korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vítkovice Machinery Group

Ostrava - Strojírenské Vítkovice se v loňském roce dostaly do konsolidované ztráty 82,25 milionu korun. V roce 2014 přitom konsolidační celek vytvořil zisk 342,13 milionu korun. Vítkovice ale loni celkem o 621 milionů korun zvýšily rezervy a opravné položky a měly provozní zisk.

Tržby Vítkovicím klesly o 2,13 miliardy korun (16,4 procenta) na 10,87 miliardy korun. Hospodářské výsledky dnes schválila valná hromada mateřské společnosti Vítkovice, a. s.

Akcionáři dnes rovněž schválili podmínky, za nichž si skupina bude moci vzít od čtyř bank syndikovaný úvěr ve výši 6,837 miliardy korun.

Do strojírenského konsolidačního celku patří přes 20 společností, kromě mateřské firmy například Vítkovice Heavy Machinery, Vítkovice Power Engineering nebo Vítkovice Hammering. Jde o firmy, které hlavní vlastník Jan Světlík v minulosti koupil od státu. Velké ztráty loni dosáhla zejména společnost Vítkovice Power Engineering, po předloňském třímilionovém zisku činila v roce 2015 její ztráta 453,6 milionu korun.

Celý holding pak zahrnuje ještě další společnosti, například nově vzniklé firmy. Společností je celkem více než 30 a zaměstnávají přes 8000 lidí. Celý holding loni podle předběžných výsledků dosáhl konsolidovaného zisku 240 milionů korun, což bylo o 160 milionů korun méně než v roce 2014.

Předseda představenstva a generální ředitel Vítkovic Jan Světlík a místopředseda představenstva Jaromír Šiler uvedli ve výroční zprávě Vítkovic, a. s., že celkový vývoj ekonomik ve světě je nadále velmi pomalý a pro skupinu Vítkovice značně rizikový. Na výkonnosti skupiny se podle nich odrazily například snižující se růst Číny, prohlubující se recese v Rusku nebo nejistý vývoj v Asii.

"V rámci skupiny Vítkovice byla přijata řada opatření ke stabilizaci firmy a celkové dopady na skupinu Vítkovice byly výrazně nižší než u konkurence. Pokud bude negativní vývoj světových ekonomik nadále nepříznivý, jsme připraveni přijmout další sérii opatření ke stabilizaci firmy," uvedli Světlík se Šilerem.

Samotná mateřská firma Vítkovice, a. s., dosáhla loni zisku 219,77 milionu korun. Zisk byl o 4,7 milionu korun (2,2 procenta) vyšší než v roce 2014. Tržby společnosti klesly o 167,8 milionu korun (9,3 procenta) na 1,65 miliardy korun. Vítkovice, a. s., jsou jádrem původní struktury holdingu a zastřešují energetické, právní, logistické a další služby pro celé seskupení.

Valná hromada dnes schválila zajištění úvěru 6,837 miliardy korun, o němž Vítkovice vyjednávají s Komerční bankou, HSBC, Českou spořitelnou a Commerzbank. Pátá banka - Raiffeisenbank - z bankovního klubu odstoupila. Společnosti Vítkovice, a. s., i její dceřiné firmy, které se syndikovaného úvěru budou účastnit, budou za půjčku ručit svými závody, akciemi, vybranými obchodními známkami i pohledávkami. Radim Laník, který za koordinaci financování Vítkovic zodpovídá, řekl, že úvěr bude refinancováním úvěrů, které už podnik splácí.

Společnost Vítkovice, a. s., čelila nedávno insolvenčnímu řízení kvůli pohledávce za necelých 438 000 korun. Soud řízení zastavil, poté co věřitel návrh stáhl. Podle Vítkovic šlo o šikanózní návrh. Insolvenčnímu řízení dosud čelí společnost Vítkovice Power Engineering. Podle Vítkovic ale firma v žádném případě není v situaci úpadce.

Jan Světlík starší na konci loňského roku odešel z pozice předsedy představenstva společnosti Vítkovice Holding, na jeho místo nastoupil jeho syn Jan Světlík mladší. Na konci června Světlík starší skončí i ve funkci generálního ředitele Vítkovic, a. s., od července ho nahradí Libor Witassek. Světlík dál bude předsedou představenstva společnosti i dalších představenstev ve skupině a předsedou dozorčí rady. Změnou ve vedení chce oddělit vlastnictví firmy od výkonné funkce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy