Stavební firma SDS Exmost je v úpadku, žádá o reorganizaci

ČTK ČTK
13. 10. 2016 12:40
Firmu, která se zaměřuje na mostní činnost, údajně přivedly do problému tři ztrátové stavby. Dluh se vyšplhal na více než čtvrt miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brno – Krajský soud v Brně dnes vyhlásil úpadek brněnské stavební společnosti SDS Exmost. Dluží přes čtvrt miliardy korun.

Soud určil firmě i insolvenčního správce, věřitelé mají hlásit svoje pohledávky, vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Stavební firma, která má dělat například obchvat Znojma, žádá soud o reorganizaci. O té zatím soud nerozhodl.

Návrh na insolvenci společnosti, která už zastavila práce na několika stavbách v jižních Čechách, přišel koncem září. Podaly jej například společnost PB SCOM nebo Komerční banka. Následně se k němu přidal i samotný SDS Exmost. Firma uvedla, že dluhy převyšují její majetek.

Příčinou problémů SDS Exmost je prý několik ztrátových staveb, firma v insolvenčním návrhu konkrétně uvedla tři. Přes 60 milionů korun prodělala na stavbě silnice mezi Oldřichovicemi a Bystřicí, kterou už zastavila. Dalších více než 50 milionů prodělala v Polsku jako subdodavatel na dálnici Rzesów–Jaroslaw a manko má i na přeložce Bílovecké ulice v Ostravě, kde nastaly komplikace kvůli důlní činnosti v okolí staveniště.

Kvůli problémům začaly banky firmě strhávat příchozí platby a podle insolvenčního návrhu prakticky zastavily provozní financování staveb v hlavní sezoně. SDS Exmost se snažil získat strategického partnera, což se ale dosud nepodařilo. "Přestože se jednalo s řadou společností, k dohodě nedošlo, zpravidla kvůli možným finančním dopadům rizik spojených s realizací a dokončením některých staveb," uvedla firma v návrhu.

Svou reorganizaci firma navrhla proto, že to podle ní povede k rychlejšímu uspokojení požadavků věřitelů. Úpadek již ale podle společnosti nelze odvrátit, má přes 600 věřitelů. Soud zatím o způsobu řešení úpadku nerozhodl. Pohledávky bude přezkoumávat 16. ledna, pak se sejdou i věřitelé.

Finanční problémy firmy se již projevily na několika stavbách, které SDS Exmost zastavila. Jde hlavně o mosty na jihu Čech – v Táboře, Strakonicích a Miroticích, kde dělníci přestali pracovat. Krajští radní na zasedání 8. září schválili vypovězení smlouvy na opravy mostů v Táboře a Miroticích, u nichž je investorem kraj, a vypíšou nové výběrové řízení. Strakonická stavba je v režii státního Ředitelství silnic a dálnic, pro které má SDS Exmost dělat i obchvat Znojma.

Brněnská SDS Exmost je středně velkou stavební firmou. Loni její výnosy stouply na 688 milionů korun, ale skončila ve ztrátě 78 milionů korun. Do té doby byla v zisku. Firma se orientuje na speciální mostní činnosti a stavby mostů všech typů. Aktuálně ale provádí i obchvat Znojma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy