Stavba tří úseků karlovarské dálnice D6 by mohla začít na podzim

ČTK ČTK
30. 1. 2017 16:55
Obchvaty Lubence, Řevničova a stavba úseku Nové Strašecí - Řevničov získaly potřebné závazné stanovisko k vlivům na životní prostředí od ministerstva životního prostředí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Karlovy Vary - Tři připravované úseky dálnice D6 do Karlových Varů by se mohly začít stavět na podzim letošního roku. "Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončuje výkupy pozemků i přípravu stavebního povolení," řekl ředitel karlovarské pobočky ŘSD Lukáš Hnízdil.

Minulý týden získaly obchvaty Lubence, Řevničova a stavba úseku Nové Strašecí - Řevničov potřebné závazné stanovisko k vlivům na životní prostředí od ministerstva životního prostředí.

"Bude ještě potřeba získat verifikaci těchto úseků od ministerstva životního prostředí. Zároveň řešíme vykupování a vyvlastňování pozemků pro stavbu a připravujeme vyjádření orgánů státní správy pro stavební povolení," uvedl Hnízdil. Nejblíže má k zahájení stavby obchvat Lubence.

Stanovisko ministerstva umožní vyhnout se opakovanému posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Ta původní se totiž dělala ještě podle starého zákona z roku 1992, tedy před vstupem Česka do Evropské unie.

Dvoukolové výběrové řízení na dodavatele stavby už začalo. V prvním kole se hodnotí kvalifikační připravenost přihlášených firem. Ty, které projdou, dostanou pak projekt a nabídnou svoji cenu zakázky.

Podle karlovarské hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) je nedostavěná D6 ostudou kraje. "Vždyť v posledních letech se nově na trase D6 postavil jen čtyřkilometrový úsek Lubenec - Bošov, přestože byla mnohokrát deklarována snaha o pokračování dostavby. Závazné stanovisko vydané ministerstvem životního prostředí posunulo všechny tři záměry zase o něco blíže k realizaci," uvedla Vildumetzová.

Během února se plánuje společná schůzka hejtmanů dotčených krajů a starostů obcí po trase D6. Na ní by se mělo mluvit o aktuálním stavu příprav na stavby. Karlovarský kraj mimo to ale jedná i o možnosti vyjmutí obchvatu Sokolova ze zpoplatněných úseků, které se nepodařilo prosadit v minulém roce do dané vyhlášky.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 46 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy