Šťáva z koncentrátu zdražuje. Kvůli neúrodě pomerančů

Tereza Holanová Tereza Holanová
14. 6. 2014 10:00
Farmáři na Floridě by letos měli sklidit nejméně citrusů za posledních 24 let. USA jsou přitom po Brazílii druhý nejdůležitější výrobce pomerančových šťáv.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Jacksonville - Cena pomerančového koncentrátu na světových trzích dál roste. Upozorňují na to analytici společnosti Colosseum.

Američtí farmáři by totiž během sezóny, končící tento měsíc, měli sklidit nejméně citrusů za posledních 24 let. Může za to bakteriální onemocnění, které napadá pomerančovníky na Floridě a brání dozrávání plodů.

V dubnu floridští farmáři snížili odhad letošní úrody na 166,5 milionu přepravek pomerančů, což je o 3,3 milionu méně, než čekali v březnu. Ještě v lednu to přitom podle organizace Florida Citrus Mutual bylo 170,3 milionu bedýnek.

Cena mraženého pomerančového koncentrátu, který se obchoduje na burze Intercontinental Exchange (ICE) a z něhož se pak vyrábí šťáva, od začátku letošního roku vzrostla o 17 procent. Aktuálně se obchoduje za 1,65 centu za váhovou libru (0,45 kilogramu).

Podle některých analytiků by se cena mohla dostat až ke dvěma dolarům, což by bylo poprvé za poslední dva roky. Pro srovnání, v červenci 2012 stála libra koncentrátu 1,12 dolaru.

Spojené státy jsou aktuálně třetím největším pěstitelem pomerančů ve světě. Podle amerického ministerstva zemědělství by letos měly dodat na trh 6,7 milionu tun citrusů, více jich vypěstují pouze Brazílie (17,8 milionu tun) a Čína (7,6 milionu tun). Celkově by se produkce v USA měla letos snížit o 11 procent, předpokládá federální ministerstvo.

Na globální pomerančových nápojů se Spojené státy podílí z 27,5 procenta, 95 procent z toho produkuje Florida. Vůbec největší podíl má ve světě Brazílie (zhruba 60 procent).

 

Právě se děje

před 4 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy