Státní dluh roste, na každého Čecha připadá 161 tisíc korun

ČTK ČTK
13. 6. 2014 10:33
V prvním čtvrtletí se dluh zvýšil o 46 milionů korun, uvádí ministerstvo financí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní dluh České republiky v prvním čtvrtletí stoupl o 46 milionů korun na 1,683 bilionu korun. Údaje z počátku dubna v pátek potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 161 tisíc korun.

Vnitřní zadlužení státu stouplo o 1,1 miliardy na 1,289 bilionu korun. Zahraniční dluh klesl o zhruba miliardu na 394,2 miliardy korun.

Během celého roku 2013 státní dluh stoupl o téměř 16 miliard korun na 1,683 bilionu Kč. Šlo tak o nejnižší přírůstek státního dluhu od roku 1996. Ministr financí Andrej Babiš již dříve uvedl, že by se do budoucna měl dluh stabilizovat kolem 1,7 bilionu korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy