Vláda krotí splašené energie: U plynu i elektřiny dočasně končí zelené poplatky i DPH

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2021 17:19
Vláda v pondělí zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec. Na odpuštění by měla navázat novela, která tuto úlevu prodlouží na potřebně dlouhou dobu, uvedla Schillerová po jednání kabinetu. Na vládě současně prošel návrh, který domácnostem se spotřebou do tří megawatthodin odpustí poplatek za obnovitelné zdroje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Odpuštění DPH u energií vyjde státní rozpočet podle Schillerové na jednu miliardu korun měsíčně. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent. 

Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 korun měsíčně, ve vyúčtování ušetří za listopad a prosinec zhruba 350 korun, uvedla Schillerová. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.

Na generální pardon by podle ministryně měla od 1. ledna navázat novela zákona o DPH, která nulovou sazbu prodlouží na potřebně dlouhou dobu. Tu by měla vláda projednat na mimořádném zasedání ve středu.

Odpuštění DPH je podle Schillerové mimořádný úkon, který zatím využila jen v případě respirátorů. U nich vláda v pondělí také prodloužila nulovou DPH až do konce roku.

"Podobně jako u respirátorů, kde se snížení DPH okamžitě promítlo do cen pro konečné spotřebitele, chceme podpořit české domácnosti zavedením nulové sazby DPH na elektrickou energii. Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 Kč měsíčně, ve vyúčtování ušetří jen za listopad a prosinec zhruba 350 Kč," prohlásila Schillerová.

Ministryně má dále podle rozhodnutí vlády požádat evropský výbor pro DPH, aby ČR povolil trvale snížit sazbu daně u energií. Vedle toho má  Schillerová  ještě také podle vlády oslovit komisaře EU pro hospodářství Paola Gentiloniho s možností vyjednat nulovou sazbu DPH u energií.

"Uvidíme, na jak dlouho výjimku dostaneme. Pro mě by byl ideální celý rok 2022. Inflace má totiž podle predikcí začít klesat až počátkem roku 2023," uvedla ještě před jednáním vlády Schillerová.

Partner a daňový expert poradenské PwC Česká republika Martin Diviš už dříve upozornil, že EU směrnice o DPH neumožňuje, aby dodávky elektrické energie podléhaly nulové sazbě. "Pokud by se mělo v Česku jednat o snížení sazby DPH na nulu, muselo by to být jistě náležitě vysvětleno ze strany české vlády a následně ujednáno na evropské úrovni," uvedl.

Vláda odpustí také zelené poplatky

Vláda v pondělí současně schválila, že domácnostem s průměrnou spotřebou do tří megawatthodin bude odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje, jde o částku maximálně 1500 korun za rok. Oznámil to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Stát na specifickou podporu vyčlení maximálně osm miliard korun.

Týkat se to bude zhruba 5,3 milionu odběrných míst, z toho zhruba 4,3 milionu domácností. Zbytek jsou například chaty a chalupy.

"Protože každá megawatthodina se rovná 495 korunám, tak tato částka bude odpuštěna. Protože se jedná maximálně o tři megawatthodiny, tak maximálně 1500 korun za rok. Pokud někdo bude mít nižší spotřebu, například dvě megawatthodiny, tak to bude 1000 korun podpory," uvedl Havlíček.

"Toto bude realizováno od příštího roku, bude to už zúčtováváno v rámci průběžných záloh," dodal.

Podle vicepremiéra jde pro domácnosti o nejjednodušší nástroj. "Nebude nikoho trápit, nikdo nebude o nic žádat, pouze zaplatí o částku méně," dodal.

Po pondělním jednání tripartity Havlíček uvedl, že až osm miliard korun na poplatcích za obnovitelné zdroje by mohl stát odpustit také firmám. To ale zatím vláda neschválila.

U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také právě příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé. Energetický regulační úřad svoji část ceny na další rok pravidelně oznamuje na konci listopadu.

Na takzvané podporované zdroje energie jde celkový roční příspěvek kolem 45 miliard korun, z toho 27 miliard platí stát a zbylých zhruba 20 miliard hradí ve svých platbách domácnosti a firmy. Od roku 2006 bylo na podporu podporovaných zdrojů energie v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy