Stát nakoupí vlaky za 20 miliard korun. Většina peněz půjde z fondů EU, schválila vláda

ČTK ČTK
9. 11. 2015 15:06
EU by na financování vlaků mohla přispět až 85 procenty, zbylých 15 procent by měl platit kraj nebo stát. Podpora má podle ministerstva dopravy zlepšit úroveň cestování v regionální i nadregionální železniční dopravě bez toho, aby finančně příliš zatížil dopravce.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda dnes schválila návrh ministerstva dopravy na nákup nových vlaků z peněz Evropské unie. Chce na ně až 20 miliard korun z evropských fondů. EU by na financování vlaků, které budou muset jezdit na konkrétní trati, mohla přispět až 85 procenty, zbylých 15 procent by měl platit objednatel dopravy, tedy kraj nebo stát.

Úřad rovněž předpokládá, že mu program na pořízení nových vlaků pomůže s dočerpáním dotací z Operačního programu doprava I., které jsou k dispozici jen do konce letošního roku.

Prvním nákupem v rámci programu je šest elektrických vlaků InterPanter od Škody Transportation, které v tomto týdnu představily České dráhy.

Kromě těchto vozidel, která budou využívána mezi Brnem a Olomoucí přes Břeclav, nakoupil státní dopravce dalších osm obdobných vlaků, se kterými bude jezdit mezi Prahou a Brnem a které nicméně nejsou financovány z evropského programu. Cena všech 14 vozidel činí 2,7 miliardy korun.

Podpora má podle ministerstva dopravy zlepšit úroveň cestování v regionální i nadregionální železniční dopravě bez toho, aby finančně příliš zatížil dopravce. Vlaky budou v majetku státu nebo kraje, podle toho, kdo zaplatí zbylých 15 procent ceny. Dopravce bude jen provozovatelem vlaků a po vypršení smlouvy je bude muset předat svému nástupci.

Kromě financování z krajského nebo státního rozpočtu nicméně návrh připouští i nákup z peněz dopravce, což je i případ vlaků pro trasu Brno-Olomouc. V takovém případě má být částka účtována objednateli ve formě odpisů, navrhuje resort dopravy.

Většina peněz z EU do dopravy nyní směřuje především do výstavby nových silnic a modernizace železnic. Přestože i v minulosti bylo možné peníze čerpat i na nákup vlaků, dělo se tak spíše výjimečně a podíl, který EU spolufinancovala, byl nižší.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy