Praha - Už v pondělí 12. srpna se začnou přijímat žádosti v první výzvě programu Nová zelená úsporám, která je zaměřena na podporu ekologického bydlení v rodinných domech.
Lidé mohou žádat o peníze například na zateplení, výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie, výměnu zdrojů tepla na tuhá nebo ekologicky šetrné zdroje.
Ministerstvo životního prostředí na podporu vyčlenilo miliardu korun, dalších 800 milionů plánuje přidat z emisních povolenek a od úřednické vlády v demisi má slíbenu jednu až dvě miliardy korun z prostředků státního podniku Lesy ČR.
Program má ale řadu kritiků. Poukazují na to, že začíná zejména pro stavaře pozdě, má k dispozici méně peněz a je administrativně náročnější. Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský je ale přesvědčen, že program pomůže nejen stavebnictví.
Stavební firmy se však obávají, že jejich sezona letos skončí dřív, než budou vyřízeny administrativní náležitosti žádostí. Podivínský zdůraznil, že se do programu počítají opatření, která jsou realizována od 1. ledna proto, aby se stavební výroba, doprava a návazné služby kontinuálně udržovaly.
Řada menších i středních stavebních firem se podle ředitele Šance pro budovy, aliance oborových asociací Petra Holuba potýkala se skokovým útlumem v poptávce po stavebních pracích. Lidé podle něj vyčkávali na několikrát odsouvané vyhlášení podmínek programu, které přišlo až před dvěma měsíci. Problémem je prý podávání žádostí podle data stanoveného ministerstvem, a nikoli podle individuální potřeby žadatele.
Tvrdí, že lidé nechtějí investovat do energeticky úsporných renovací nebo nového kvalitního bydlení, jak stanoví ministerstvo, ale podle sebe. "Systém ministerských výzev v režimu stop-and-go navíc způsobuje turbulence v poptávce po stavebních pracích a poškozuje malé a střední firmy, které jinak program vítají," uvedl Holub. Jako řešení navrhuje dlouhodobý program se stabilními podmínkami i financováním a průběžným příjmem žádostí.
V programu jsou zvýhodněny domácnosti postižené záplavami, kterým stát slibuje až dvacetiprocentní slevu na všechny typy daných opatření. První výplaty peněz plánuje MŽP na podzim a ukončení příjmu žádostí nastane až vyčerpáním stanovené alokace, nejpozději 29. listopadu.
Součástí nového programu je seznam odborných dodavatelů, to znamená, že dotaci mohou dostat žadatelé, kteří využívají legální firmy s legálními zaměstnanci. "To jsou další efekty pro stát," poznamenal ministr.
První zelená úsporám hospodařila s 21 miliardami korun a podpořila kvalitní zateplení a nové čisté zdroje tepla v minimálně 150 000 domácnostech. Nestačila ale všem žadatelům. MŽP podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka navíc udělalo několik chyb, například neaplikovalo správní řád. Neúspěšní žadatelé se tak prý mohou obrátit na soud.