Čtyři hlasy se změní v jeden. Hlášení na českých nádražích bude poprvé všude stejné

Ekonomika Ekonomika
9. 7. 2021 6:14
Hlášení o příjezdech, odjezdech či zpoždění vlaků na české železnici by v budoucnu mohla znít na všech stanicích a zastávkách stejně. Nyní na nádražích zní zvukové stopy od čtyř dodavatelů s různými verzemi automatického systému, které se pro cestující liší hlavně hlasem. Zjednodušování hlášení na českých nádražích tak pokračuje - loni i přes petici skončily tradiční melodie a nahradil je gong.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

O chytané změně informoval dopravní web Zdopravy.cz. Možnost, jak sjednotit zvukový informační systém, začala řešit Správa železnic. "Můžeme potvrdit, že se zabýváme možnostmi, jak sjednotit informování cestujících," potvrdila serveru bez dalších detailů mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Mezi čtyřmi verzemi systému na českých železnicích má výraznou převahu systém Innis od společnost Chaps patřící do skupiny České dráhy. Je na více  než 800 stanicích a zastávkách. Cestující ho poznají jednoduše: jde o jediný ženský hlas při oznamování informací v češtině. Patří Danuši Hostinské-Klichové.

Na více než 150 stanicích je systém hlášení mikroVox, která namluvil Václav Knop. Na zhruba 50 stanicích je pak systém od Starmonu namluvený Alexanderem Postlerem. Na některých stanicích dosud hlásí přímo výpravčí živě.

Už loni Správa železnic zrušila jednotlivé regionální znělky na nádražích, které mnohde zaznívaly na úvod hlášení o příjezdu vlaků formou lidové písničky spojené s daným městem. Například v Brně tak dozněla melodie skladby "Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem", dále skončily i písně "Beskyde, Beskyde", "Ten chlumecký zámek" nebo "Červený šátečku, kolem se toč".

Jak loni informovalo Aktuálně.cz, ani petice, pod kterou se podepsalo téměř sedm tisíc lidí, s rozhodnutím Správy železnic nehnula a melodii nahradil jednotný gong. Nyní bude ve sjednocování následovat i hlas hlasatele.

"Souvisí to se zkrácením a zjednodušením hlášení, protože zejména ve velkých uzlech jde o nepřetržitou smršť znělek a hlášení, které tak cestující nemohou stačit vnímat," vysvětlila již dříve mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Podle ní je navíc prioritou podávání vizuálních informací o jízdních řádech vlaků, staniční hlášení je pouze jejich doplňkem.

Video: hlaseni.net
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy