Správa železnic má nové logo, nasadí ho při změně jízdního řádu

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 19. 6. 2017 12:20
Ústředním motivem je písmeno Ž stylizované jako schéma kolejiště – tři paralelní koleje propojené výhybkou.
Nové logo SŽDC
Nové logo SŽDC | Foto: SŽDC

Praha - Státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila nové logo. Vzešlo z výběrového řízení, které vyhrálo Studio Marvil. Vítěznou podobu začne používat od zveřejnění jízdního řádu pro rok 2018, který začne platit v polovině letošního prosince.

Nové logo.
Nové logo. | Foto: SŽDC

V terénu se logo změní postupně během následujících let, například při údržbě či modernizaci majetku.

"Jako ústřední motiv jsme zvolili písmeno Ž stylizované jako schéma kolejiště, tři paralelní koleje propojené výhybkou. Symbol Ž je zároveň zkratkou slova železnice, které nejlépe shrnuje jinak dlouhý a pro širší veřejnost obtížně zapamatovatelný název Správa železniční dopravní cesty. Ž jako železnice je nejlepší způsob, jak společnost SŽDC učinit všeobecně srozumitelnou a zapamatovatelnou," vysvětluje Pavel Zelenka ze Studia Marvil.

Dosavadní logo.
Dosavadní logo. | Foto: SŽDC

Podle šéfa státní organizace Jiřího Svobody vítězné logo nejlépe odpovídá zadání SŽDC. "Nejlépe vystihuje činnost organizace, tedy spojení SŽDC s železniční infrastrukturou. Podstatná je i srozumitelnost a zapamatovatelnost loga," uvádí.

Soutěže se zúčastnila čtyři studia. "Hodnota celé zakázky činí 1,9 milionu korun a zahrnuje samotné logo, zpracování grafického manuálu loga a jednotného vizuálního stylu SŽDC a také veškeré převedení autorských a duševních práv na státní organizaci," upřesňuje Svoboda. Připomíná, že dosavadní logo nebylo ošetřeno řádnou licenční smlouvou.

Nové logo SŽDC
Nové logo SŽDC | Foto: SŽDC

Státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vznikla k 1. lednu 2003 oddělením od Českých drah, mělo jít o základ pro postupnou liberalizaci trhu.

SŽDC je zejména vlastníkem kolejí a další železniční infrastruktury, stará se o provoz, údržbu i rozvoj sítě, sestavuje jízdní řád, nově na ni byly převedeny i nádražní budovy ve vlastnictví státu. Podle zatím poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2015 má zhruba 17 300 zaměstnanců.

Nové logo SŽDC
Nové logo SŽDC | Foto: SŽDC
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy