Spotřeba plynu byla loni v Česku nejnižší za deset let

ČTK ČTK
11. 2. 2015 12:45
Důvodem bylo mimořádně teplé počasí, uvedl Energetický regulační úřad.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Spotřeba plynu v Česku byla loni nejnižší za deset let a činila 7,28 miliardy metrů krychlových. Důvodem bylo mimořádně teplé počasí. Vyplývá to z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Češi loni spotřebovali o 12 procent méně zemního plynu než v roce 2013.

"Loňský rok byl u nás nejteplejším za posledních 50 let, bohužel tomu odpovídá i výrazně nižší spotřeba plynu," uvedl předseda Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. Podle ERÚ byla loni průměrná teplota v Česku 9,7 stupně Celsia, což je o 1,8 stupně více, než je normál.

V České republice je asi 2,85 milionu odběratelů zemního plynu. Z toho je 92,8 procenta domácností a 7,2 procenta maloodběratelů, středních odběratelů a velkoodběratelů. Na spotřebě mají největší podíl právě velkoodběratelé, kteří podle ERÚ loni spotřebovali 3,41 miliardy metrů krychlových, což je o šest procent meziročně méně.

Ještě větší pokles zaznamenala spotřeba domácností. Ty podle ERÚ spotřebovaly 1,99 miliardy metrů krychlových plynu, o zhruba pětinu méně než předloni.

Podle Českého plynárenského svazu je hlavním dodavatelem plynu do Česka Rusko, které dodává zhruba 70 až 75 procent. Druhým dodavatelem je Norsko s asi 25 procenty. Dvě procenta spotřeby ČR jsou kryta vlastní těžbou zemního plynu na Moravě.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy