Český internet se spojuje proti Googlu, jde do Bruselu

Jan Klesla (HN)
15. 4. 2014 10:30
Velké e-shopy Mall.cz nebo Aukro.cz se chtějí připojit k podání, které proti Googlu k Evropské komisi plánuje skupina Allegro.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Velcí tuzemští internetoví obchodníci v čele s e-shopem Mall.cz nebo aukčním portálem Aukro.cz si chtějí stěžovat u Evropské komise na praktiky společnosti Google.

Podání proti Googlu připravuje supina Allegro. Ta skrze mateřský koncern Naspers stojí za portálem Aukro, srovnávačem cen Heureka nebo e-shopem Mall.cz. Stížnosti proti konkurentovi chce podle zjištění Hospodářských novin využít i Seznam.cz.

Podání je součástí antimonopolního vyšetřování, které proti Googlu vede již delší dobu Evropská komise. Podle ní internetová jednička zneužívá dominantního postavení ve vyhledávání a v jeho výsledcích propaguje vlastní služby.

Lepší pozice a výraznější

Například výsledky vlastního vyhledávače zboží, hledání v mapách nebo videí na YouTube zobrazuje Google na lepších místech a zvýrazněné, čímž má znevýhodňovat konkurenci.

„Spouštějí služby, které jsou ze začátku horší než konkurenční, a získávají jim místo na trhu díky pozici ve vyhledávání,“ obvinil Google Chris Sherwood, šéf vztahů s veřejností evropské skupiny Allegro, který podání k Evropské komisi připravuje.

Česká pobočka Googlu na opakované dotazy Hospodářských novin neodpověděla s tím, že „v současné chvíli není nic, co bychom mohli komentovat“. Firma pouze odkázala na návrhy změn, které v únoru poslala Komisi k urovnání sporu.

Ty však podle Sherwooda nic neřeší. „Chceme, aby se i na zvýrazněných pozicích s obrázky řadily odkazy jako v normálním vyhledávání a nemuseli jsme za ně platit,“ říká.

Nákupy od Googlu

Google postupně spouští Nákupy i v Česku. Minulý týden začal zatím vybraným uživatelům zobrazovat odkazy této služby i s obrázky nad standardními výsledky vyhledávání. Podle Sherwooda je přitom 90 procent veškerých přístupů na cenové srovnávače – jako je jejich Heuréka – právě z vyhledávačů.

V sousedním Polsku Google spustil vlastní srovnávač loni na podzim. Od té doby se na Google Nákupy přesunula přibližně čtvrtina všech uživatelů srovnávačů cen.

Připojí se i další?

K podání se chystají připojit i další čeští hráči prostřednictvím svých sdružení. „Ano, podporujeme to a koordinujeme kroky,“ říká Jan Vetyška z Asociace pro elektronickou komerci sdružující české e-shopy. O připojení jedná i Sdružení pro internetovou reklamu.

Spor proti Googlu však může být zásadní především pro jeho hlavního tuzemského konkurenta Seznam.cz. „Jsme v kontaktu přímo s Evropskou komisí a dalšími orgány EU,“ říká jeho výkonný ředitel Michal Feix.

Více se dočtete v dnešních Hospodářských novinách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Česko darovalo Libanonu šest tun potravin jako humanitární pomoc

Česká republika darovala Libanonu šest tun potravin. Do Bejrútu je přepravil armádní stroj CASA. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Materiální dar minulý týden schválila vláda. Potraviny ze svých skladů uvolnila Správa státních hmotných rezerv.

"Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo ministerstvo obrany a který minulý týden schválila vláda," uvedl Pejšek. Armádní transportní letoun podle něj do Bejrútu dopravil celkem šest tun základních potravin.

"Jedná se o jasný příklad proaktivního a preventivního jednání ze strany České republiky. Pomoc přímo v potřebném regionu přispívá nejen ke stabilizaci a zlepšení situace v daném státě, ale podobné dary také pomáhají předcházet humanitárním a dalším krizím, jejichž důsledky by mohly přerůst do mezinárodního měřítka nejen v oblasti bezpečnosti," poznamenal mluvčí. Česká republika podle něj chce ve formě této pomoci pokračovat i v budoucnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy