Český internet se spojuje proti Googlu, jde do Bruselu

Jan Klesla (HN)
15. 4. 2014 10:30
Velké e-shopy Mall.cz nebo Aukro.cz se chtějí připojit k podání, které proti Googlu k Evropské komisi plánuje skupina Allegro.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Velcí tuzemští internetoví obchodníci v čele s e-shopem Mall.cz nebo aukčním portálem Aukro.cz si chtějí stěžovat u Evropské komise na praktiky společnosti Google.

Podání proti Googlu připravuje supina Allegro. Ta skrze mateřský koncern Naspers stojí za portálem Aukro, srovnávačem cen Heureka nebo e-shopem Mall.cz. Stížnosti proti konkurentovi chce podle zjištění Hospodářských novin využít i Seznam.cz.

Podání je součástí antimonopolního vyšetřování, které proti Googlu vede již delší dobu Evropská komise. Podle ní internetová jednička zneužívá dominantního postavení ve vyhledávání a v jeho výsledcích propaguje vlastní služby.

Lepší pozice a výraznější

Například výsledky vlastního vyhledávače zboží, hledání v mapách nebo videí na YouTube zobrazuje Google na lepších místech a zvýrazněné, čímž má znevýhodňovat konkurenci.

„Spouštějí služby, které jsou ze začátku horší než konkurenční, a získávají jim místo na trhu díky pozici ve vyhledávání,“ obvinil Google Chris Sherwood, šéf vztahů s veřejností evropské skupiny Allegro, který podání k Evropské komisi připravuje.

Česká pobočka Googlu na opakované dotazy Hospodářských novin neodpověděla s tím, že „v současné chvíli není nic, co bychom mohli komentovat“. Firma pouze odkázala na návrhy změn, které v únoru poslala Komisi k urovnání sporu.

Ty však podle Sherwooda nic neřeší. „Chceme, aby se i na zvýrazněných pozicích s obrázky řadily odkazy jako v normálním vyhledávání a nemuseli jsme za ně platit,“ říká.

Nákupy od Googlu

Google postupně spouští Nákupy i v Česku. Minulý týden začal zatím vybraným uživatelům zobrazovat odkazy této služby i s obrázky nad standardními výsledky vyhledávání. Podle Sherwooda je přitom 90 procent veškerých přístupů na cenové srovnávače – jako je jejich Heuréka – právě z vyhledávačů.

V sousedním Polsku Google spustil vlastní srovnávač loni na podzim. Od té doby se na Google Nákupy přesunula přibližně čtvrtina všech uživatelů srovnávačů cen.

Připojí se i další?

K podání se chystají připojit i další čeští hráči prostřednictvím svých sdružení. „Ano, podporujeme to a koordinujeme kroky,“ říká Jan Vetyška z Asociace pro elektronickou komerci sdružující české e-shopy. O připojení jedná i Sdružení pro internetovou reklamu.

Spor proti Googlu však může být zásadní především pro jeho hlavního tuzemského konkurenta Seznam.cz. „Jsme v kontaktu přímo s Evropskou komisí a dalšími orgány EU,“ říká jeho výkonný ředitel Michal Feix.

Více se dočtete v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy