Česko-ruská válka na nebi. Moskva omezila ČSA lety přes Sibiř, Praha škrtla Aeroflot

Ondřej Soukup Michael Bouška Ekonomika ČTK Ondřej Soukup, Michael Bouška, Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2019 11:31
Česko a Rusko vyeskalovaly svůj dlouhodobý spor ohledně licencí na linky mezi Prahou a Moskvou. Ruské letecké úřady poslední červnový den zrušily předjednanou dohodu týkající se přeletů Sibiře v rámci rozšíření linky ČSA do jihokorejského Soulu. České úřady se na základě toho omezily některé lety ruských společností Aeroflot a Ural Airlines do Prahy. Obě strany se následně dohodly na dočasném týdenním povolení letů a pokračují v jednání.
Letadlo společnosti Ural Airlines v Praze.
Letadlo společnosti Ural Airlines v Praze. | Foto: Reuters

Podle informací Aktuálně.cz se celá eskalace týkala odvetného opatření české strany. Ruské úřady totiž poslední červnový den zrušily předjednanou dohodu ohledně přeletů Sibiře v rámci rozšíření linky ČSA do jihokorejského Soulu.

České úřady se na základě toho rozhodly omezit lety ruských společností do Česka. "Důvodem omezení letů do Česka je nespokojenost české strany podmínkami letů přes Sibiř pro ČSA," řekl moskevskému listu RBK nejmenovaný ruský vládní úředník. Zdroj listu v jedné z leteckých společností vysvětlil, že "ministerstvo dopravy neschválilo lety Czech Airways na trase Moskva - Soul." Zákaz ruské strany platí od 30. června.

"S využitím pravidla parity anulovali povolení pro několik letů společností Aeroflot a Uralskije avialinii," uvedla agentura Interfax.

Česká strana se vzápětí rozhodla problém odblokovat a dotčené linky po dobu následujícího týdne Rusům povolila. "Aktuální situace v letecké dopravě mezi ČR a RF je výsledkem nedosažení dohody mezi leteckými úřady obou stran," uvedlo v dopoledním prohlášení české ministerstvo dopravy.

Omezení práva přeletů Sibiře pro ČSA ministerstvo považuje za porušení dohod a "omezilo tak práva ruských leteckých dopravců v souladu s Dohodou o letecké dopravě z roku 1966".

Úřad uvedl, že Rusko v úterý rozhodlo o umožnění přeletů Sibiře do 7. 7. 2019, česká strana recipročně povolila ruské lety ke stejnému datu. "V mezidobí budou obě strany aktivně jednat na dosažení dohody. Snahou české strany není blokovat letecký provoz mezi oběma státy, nicméně musí hájit oprávněné zájmy svých leteckých dopravců," uvedl úřad.

"Porušujete dohodu"

Ruské ministerstvo dopravy mezitím v krátkém prohlášení uvedlo, že "tyto akce českých leteckých úřadů porušují dohodu o leteckém spojení mezi našimi zeměmi". Dodalo, že pokračuje jednání leteckých úřadů obou zemí a že očekává vyřešení problému v "co nejkratší době".

Dohoda stará půl století

Hlavním platným dokumentem ohledně vzdušné dopravy mezi oběma zeměmi je smlouva mezi SSSR a ČSSR z roku 1966, která říká, že každý národní dopravce má nárok na dva lety denně mezi hlavními městy.

Na přelomu tisíciletí bylo přijato memorandum, tedy dokument nižší právní síly, které mimo jiné osvobozovalo letouny ČSA od poplatků za přelety přes Sibiř. Místo toho ruská strana získala právo na doplňující lety.

Když však ČSA chtěly spustit další let do Soulu, který měl letět poprvé 1. července, den předtím Moskva povolení pro přelet Sibiře zrušila.

Podle informací na webu pražského letiště jsou v úterý zrušeny čtyři lety Aeroflotu z Moskvy do Prahy i opačným směrem. Podle zdrojů Aktuálně.cz se jedná o lety, jejichž licence byla dohodnuta před několika měsíci v rámci rozšíření linek Aeroflotu a Ural Airlines do Česka.

"Evidujeme čtyři zrušené lety mezi Prahou a Moskvou. Situace se ale může ještě změnit, proto doporučujeme cestujícím, aby sledovali aktuální informace," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň.

Dodal, že letiště má informace pouze o zrušení dnešních letů. "Jak se bude situace vyvíjet v následujících dnech, neumíme předpovědět," řekl s tím, že je potřeba, aby cestující kontaktovali svojí leteckou společnost, která jim nabídne náhradní řešení. "Lety společnosti ČSA a Smartwings letí podle plánu," dodal.

Ruší se jen nové lety

Mluvčí Aeroflotu podle Interfaxu sdělil, že byla anulována dříve vydaná povolení k úterním letům SU2010/2011, SU2014/2015, SU2016/2017 a SU2018/2019. Povolení zůstalo pro lety SU2012/2013 a SU2024/2025, které převezmou část cestujících zrušených letů. Další pasažéry mají přepravit jiní letečtí dopravci.

Podobnou zprávu později oznámila společnost Ural Airlines. "V souvislosti s rozhodnutím leteckých úřadů České republiky zrušit dříve vydané povolení k letům do Česka letecká společnost Uralskije avialinii od 2. července 2019 pozastavuje lety do Prahy z Jekatěrinburgu a Žukovského," citovala agentura TASS mluvčího společnosti.

Podle jeho sdělení se na neupřesněnou dobu odkládají lety plánované na dnešek U6-701 Jekatěrinburg-Praha a U6-751 Žukovskij-Praha. Dodal, že společnost situaci sleduje a "očekává její vyřešení". Interfax také napsal, že letecká společnost Poběda ruší úterní let na lince Moskva - Karlovy Vary.

Podle informací serveru Zdopravy.cz se jedná o vyeskalování sporů s ruskou stranou, které se řeší už několik měsíců. Ruské ministerstvo dopravy na přelomu roku totiž odmítlo přistoupit na to, že by některé linky ČSA do Moskvy provozovaly Smartwings. Současná letecká smlouva s Ruskem přitom stanovuje, že na každé straně může jeden dopravce provozovat na jedné lince stejný počet letů, jako ten druhý. Zatímco ČSA tak mají aktuálně jen dva lety denně, Aeroflot jich má šest.

Proto podle webu české ministerstvo požadovalo snížení počtu na dvě linky denně. Zatím k posledním vyhrocení situace došlo na začátku května, kdy ruské ministerstvo zamítlo žádost ČSA o možnost nasazení větších letadel kvůli vysoké poptávce spojené s květnovými prázdninami v Rusku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy