Oblíbené aplikace kradou Čechům z mobilu bankovní data. Antivirová firma našla už tři

on on
4. 3. 2019 14:43
Během posledního půl roku hackeři už potřetí zaútočili na české uživatele internetového bankovnictví prostřednictvím volně dostupných aplikací. Scénář je vždy stejný. Na platformě Google Play pro uživatele operačního systému Android najdou populární, ale slabě chráněnou aplikaci. Do ní vloží kód, který umožní proniknout do internetového bankovnictví klienta a odtud ukradnou peníze.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Podle informací antivirové společnosti Eset, která na hackerské útoky upozornila, není možné nebezpečnou aplikaci předem poznat. Běžně totiž plní svou funkci, je v češtině. Pokud má ovšem uživatel zapnuté automatické aktualizace softwaru, může se mu do telefonu nepozorovaně vkrást trojský kůň.

Útoky přitom míří primárně na uživatele českých bankovních domů. Jelikož aplikace mají přístup i do SMS zpráv, obejdou při převodech peněz i dvoufázové ověření. "Útočníci v tomto případě cílí výhradně na uživatele z České republiky. Škodlivý kód je zaměřen na bankovní aplikace největších bankovních domů působících na našem území. Cílení pouze na české uživatele bylo přitom do nedávna poměrně výjimečné," říká technický ředitel české pobočky Esetu Miroslav Dvořák.

Jak se vyhnout útokům mobilních hackerů

Antivirové firmy sestavily pravidla, kterých by se měl uživatel držet. Zejména opatrní by měli být ti, kteří se do internetového bankovnictví přihlašují z telefonu.

  • Stahování aplikací pouze z důvěryhodných zdrojů (Google Play).
  • Věnování pozornosti hodnocení aplikací uživatelskou komunitou.
  • Důsledná kontrola oprávnění, které po uživateli aplikace vyžaduje.
  • Používání zařízení s pravidelně aktualizovaným operačním systémem.
  • Používání pravidelně aktualizované bezpečnostní aplikace.

Konkrétní aplikace, které byly nakaženy virem a míří na výhradně na Čechy, jsou za poslední půl roku minimálně tři. Konkrétně se jednalo nejdříve o QRecorder, poté Blockers call 2019 a nejnovější hrozbou byl nástroj pro překládání textů Word Translator.

Uživatelů v Česku, kteří tyto aplikace v telefonech měli, jsou desetitisíce. V případě aplikace QRecorder, která podle Esetu byla pilotním projektem hackerů v českém prostředí, se například dvěma klientům České spořitelny ztratilo celkem 280 tisíc korun.

To, že podvodné aplikace cílí v poslední době především na Čechy a také Poláky, podle Lukáše Štefanka, bezpečnostního analytika z Esetu, neznamená, že by nutně za útoky stál Čech nebo Polák. "S určitostí prozatím můžeme říci pouze to, že se stále opakuje stejný scénář, který jsme ale schopni okamžitě detekovat a ve spolupráci s bankovními domy zajistit ochranu uživatelů a jejich finančních prostředků," dodává Štefanko.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy