Bazar zbytků jako ekologická jednička. Soutěž E.ON Energy Globe má svého vítěze

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 14. 10. 2019 9:34
V pořadí 11. ročník ekologické soutěže E.ON Energy Globe, do kterého se zapojilo celkem 273 projektů, zná svého vítěze. Projekty letos soutěžily v kategoriích Obec, Firma, Stavba, Vzdělávání a Produkt. Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé kategorii. Absolutní jedničkou se stal projekt Nesnězeno.cz zachraňující jídlo z českých restaurací.
Foto: E.ON

Kategorie Produkt

Aplikace Nesnězeno pro záchranu jídla z restaurací
Předkladatel: Nesnězeno.cz

Projekt Nesnězeno.cz se stal nejen jedničkou v rámci své kategorie, ale také absolutním vítězem celé soutěže. Od veřejnosti získal téměř šest tisíc hlasů.

Aplikace Nesnezeno.cz má pomáhat v boji proti plýtvání s jídlem v gastroprovozech. Spolupracující podniky můžou přes aplikaci prodat zbylé porce jídla se slevou, aby neskončily v odpadkovém koši. Lidé, kteří si aplikaci stáhnou do svého mobilu, nejenže pomáhají šetřit suroviny, ale taky se za výhodnou cenu dobře najedí. Autoři projektu se zaměřují i na příčiny plýtvání a plánují různé workshopy, přednášky a akce pro sdílení zkušeností.

V čem je projekt výjimečný?

  • Záchrana potravin, které by jinak skončily v koši.
  • Majitelé restaurací mají možnost prodat veškeré připravené jídlo.
  • Úspora surovin a energií, které vyžaduje příprava jídel.
  • Lidé si mohou koupit kvalitní jídlo za výhodnou cenu.
  • Vzdělávací akce pro restauratéry se zaměří na témata efektivního hospodaření se surovinami.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy