Hledáme zajímavé cedule, nápisy i hrozby. Pošlete je do soutěže a můžete vyhrát

spi spi
Aktualizováno 3. 8. 2018 17:15
Viděli jste zajímavý nápis, ceduli či vzkaz, který vás zaujal nebo pobavil? Podělte se o něj s našimi čtenáři ve druhém ročníku soutěže o nejlepší ceduli. Vybrané fotografie čtenářů ukážeme na webu Aktuálně.cz a vítěz získá elektronické předplatné některého z titulů Economie.
Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha - Sebevědomý malíř, co to svým dvojsmyslným reklamním nápisem "Natře všem". Automat, po němž zbyl jen nápis a místo stroje má odpadkový koš. Nebo podivná schránka na psy či piktogram, který vedle mužů a žen myslí i na mimozemšťany. To jsou typy nápisů, které dorazily do redakce Aktuálně.cz i po skončení loňského utkání o nejlepší ceduli.

Vyhlašujeme proto druhý ročník soutěže. Pokud jste si v minulosti vyfotili zajímavou ceduli nebo na dovolené uvidíte zajímavý nápis či vzkaz, pošlete nám ho přes webový formulář, který najdete na této adrese.

Nejlepší nápisy zveřejníme. Autor vítězného snímku si bude moci vybrat roční elektronické předplatné některého z titulů Economie, tedy například deník Hospodářské noviny nebo týdeníky Respekt a Ekonom. Výherce vybereme ze snímků, které dojdou do redakce do 10. srpna 2018.

Posílat můžete fotografie cedulí a nápisů z Česka i ze zahraničí. Zajímají nás vtipné cedule, dopravní značky, piktogramy, vzkazy v restauracích, v obchodech, ve školách, na úřadech a dalších veřejných místech, na zastávkách městské hromadné dopravy či na na letištích a nádražích, hřbitovech, benzinkách, toaletách i plotech domů.

Posílat můžete jak současné nápisy, tak pocházející z minulosti. O výhru se utkají také snímky, na nichž bude zobrazeno více nápisů, jež budou dohromady tvořit vtipný či absurdní kontext. Do soutěže zařadíme také cedule, které obsahují překlepy nebo které vlivem času přišly o část svých písmen, ale ta zbývající dávají nápisu nový smysl.

K zaslaným snímkům připište své jméno, kontaktní adresu a popište, kde, případně za jakých okolností jste snímek získali.

Děkujeme a těšíme se!

 

Právě se děje

před 9 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy