Soukromníci spustí satirickou kampaň Vítězný únor 2016 proti Babišově evidenci tržeb

ČTK ČTK
29. 1. 2016 12:53
Strana soukromníků chce upozornit na zásahy státu, které podle ní byrokraticky omezují soukromé podnikání. Akce vyvrcholí manifestací a pochodem k sídlu vlády 25. února. Ve stejný den se v roce 1948 dostali k moci v tehdejším Československu komunisté, kteří poté soukromé podniky zestátnili.
Strana soukromníků zahájí satirickou kampaň Vítězný únor 2016
Strana soukromníků zahájí satirickou kampaň Vítězný únor 2016 | Foto: Strana soukromníků

Praha - Strana soukromníků zahájí v pondělí satirickou kampaň Vítězný únor 2016. Chce tak upozornit na zásahy státu, které podle ní byrokraticky omezují soukromé podnikání, například na elektronickou evidenci tržeb (EET). Akce vyvrcholí manifestací a pochodem k sídlu vlády 25. února, tedy v den, kdy mají podnikatelé poprvé podávat kontrolní hlášení k DPH. Novinářům to dnes řekl předseda strany Petr Bajer.

Uvedené datum označil za symbolické vzhledem k tomu, že ve stejný den se v roce 1948 dostali k moci v tehdejším Československu komunisté, kteří poté soukromé podniky zestátnili. Podobně současná vláda připravila v podobě kontrolních hlášení, EET či zákazu kouření v restauracích opatření, která budou pro podnikatele podle Bajera znamenat další zátěž a pro mnoho živnostníků i krach.

Vizuální část kampaně, jejíž součástí je i samostatný web, odkazuje na dobovou grafiku 50. let. Ústředním motivem je plakát s nápisem "Zastavme je!", na němž portréty někdejších komunistických vůdců nahradily podobizny premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ve stejném duchu, podle Bajera "trošku po švejkovsku", bude i chystaná protestní manifestace.

Soukromníci proti kontrolnímu hlášení zorganizovali ústavní stížnost, pro jejíž podání získali 21 senátorů včetně majitele loterijní společnosti Synot Ivo Valenty, který je v horní komoře zastupuje. Podle nich tato akce pomohla minimálně tomu, že ministerstvo financí připravuje novelu, která by upravila krátké lhůty k podání hlášení a zmírnila sankce pro živnostníky.

Kontrolní hlášení podle soukromníků narušuje obchodní tajemství, neboť podnikatelé budou muset státu předávat údaje o tom, s kým, kdy a v jakém objemu jejich firmy obchodují. Podle Strany soukromníků jde o razantní narušení práva na soukromí plošným shromažďováním osobních údajů.

Místopředseda strany Rudolf Baránek uvedl, že jediným lékem na kroky současné vlády bude porážka stávajících koaličních stran ve volbách. Soukromníci chystají společný postup už pro říjnové krajské volby se Stranou svobodných občanů. Předpokládají, že proniknou do regionálních parlamentů nejméně v polovině krajů.

Proč nemůžeme mít desetiprocentní DPH my, v čem je jiný byznys prodeje léků a knih, ptá se šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. EET prý kategoricky neodmítá, nevěří ale, že restauratéři kradou víc než jiní. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy