Kompenzace za kůrovce. Soukromí majitelé lesů dostanou mimořádnou dotaci 2,5 miliardy

ČTK ČTK
30. 7. 2019 15:23
Nestátní vlastníci lesů budou moci získat letos a příští rok až 2,5 miliardy korun. Dotační program, který by měl kompenzovat nižší ceny dříví na trhu kvůli kůrovci, v úterý schválila vláda.
Nejvíce ležícího mrtvého dřeva je v polomech a tam, kde se stromové patro rozpadlo po napadení kůrovcem. Tlející dřevo chrání semenáčky a zvyšuje druhovou rozmanitost.
Nejvíce ležícího mrtvého dřeva je v polomech a tam, kde se stromové patro rozpadlo po napadení kůrovcem. Tlející dřevo chrání semenáčky a zvyšuje druhovou rozmanitost. | Foto: Šárka Mrázová

Letos by měli vlastníci lesů získat 1,5 miliardy, o další miliardě pro příští rok chce ministerstvo jednat. Dotace se netýká státních Lesů ČR ani Vojenských lesů a statků, naopak peníze mohou získat obce pro lesy ve své správě.

Jak získat dotace na dřevo poničené kůrovcem:

Podle informací z České komory odborných lesních hospodářů (ČKOLH) musí zájemce o dotace nejprve vyplnit registraci. Ta dokládá, že majitel lesa bude v následujícím hospodářském roce žádat o dotaci.

Poté, co provede registraci a splní předmět příspěvku může hospodář o dotaci oficiálně požádat. Provedení prací, které si chce nechat zájemce proplatit, mu ovšem musí ještě potvrdit odborný lesní hospodář.

V dotacích v současnosti nejsou peníze určené například na oplocení nově vysazených listnáčů nebo jedlí. Těchto stromů se snaží lesníci v rámci boje se suchem i kůrovce mít v lesích více. Oplocení je nutné, aby stromy nezničila zvěř.

Při stavbě plotu se mohou majitelé lesa obrátit na doplňkové krajské programy nebo na program Podpora venkova. "Pravidla jsou však velice administrativně náročná. Drobní vlastníci často nejsou schopni tuto administrativu zvládnout sami," vysvětluje pro Aktuálně.cz Jiří Pohan, předseda České komory odborných lesních hospodářů.

"Ceny jehličnatého dříví z kalamitních těžeb se za poslední dva roky výrazně propadly. Vlastníci lesů proto nemají peníze na obnovu lesa a následnou péči o něj, dotace by jim tak měla částečně dorovnat ztráty, aby měli dostatek financí nutných na zajištění řádné péče o les. Není určená na těžební náklady a nemůže být řeč ani o příspěvku k tvorbě zisku," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Vlastníci lesů se podle materiálu ministerstva zemědělství od konce předloňského roku dostávají s prodejní cenou jehličnatého dříví pod úroveň nákladů nutných k zákonným povinnostem při těžbě dříví, jako je výsadba stromů a jejich ochrana. Ekonomické škody od roku 2018 do roku 2020 by mohly být podle úřadu 32,6 miliardy korun.

"Míru spolufinancování vzniklých škod ze strany vlastníků lesa tak lze například pro rok 2018 při srovnání s rokem 2016 odhadnout na minimálně 34 procent," dodává dokument, který dnes vláda odsouhlasila. Stát podle materiálu nebude dotací podporovat zisk vlastníků lesa ani zdroje na reprodukci dlouhodobého majetku.

Možná podpora by měla být vypočítána jako rozdíl mezi tím, co musí dávat vlastníci lesů na nutné náklady, a hodnotou skutečného prodeje dříví. Stát by chtěl vyplatit letos 1,5 miliardy korun, další miliardu v příštím roce.

"Objem podpory v následujících letech bude vyčíslen s ohledem na další rozsah kůrovcové kalamity a situaci na trhu se dřívím. Předpokládá se však nadále nepříznivá situace na trhu se dřívím, nízká úroveň tržních cen dříví, rostoucí úroveň nákladů na péči o les a rostoucí objem jehličnatého dříví z nahodilých těžeb. Pokud dojde v ochraně lesa a na trhu se dřívím k příznivému vývoji situace, bude podpora redukována, popřípadě i zastavena před koncem roku 2021," uvedlo ministerstvo.

Dlouhodobý průměr roční těžby kůrovcového dříví činil do roku 2015 podle odborníků zhruba 1,5 milionu metrů krychlových. Letos v prvním pololetí jenom státní podnik Lesy České republiky zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35 milionu metrů krychlových.

Podniku patří téměř polovina lesů v zemi. Loni se vytěžilo 23 milionů metrů krychlových kalamitního dřeva, z toho 13 milionů metrů krychlových kůrovcového dříví.

Od dubna platí novela zákona, podle níž stát rozdělil Česko na zóny s různými stupni opatření. Na celém území nově platí možnost odložit těžbu souší, tedy stromů, ze kterých už kůrovec vylétl, do konce roku 2022.

Signatáři Lesnické výzvy, která sdružuje vlastníky a správce 75 procent plochy českých lesů i dřevozpracovatele, uvedli, že lesníci by letos potřebovali pro boj s kůrovcem kolem sedmi až osmi miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy